O výhodách zamestnancov SPP môžu iní len snívať, tvrdí EPH

17.11.2013

BRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) – Sobotňajšie protestné zhromaždenienereprezentovalo väčšinový postoj zamestnancov skupiny SPP, myslí si spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH), voči ktorej bol protest namierený.

Ako uviedol riaditeľ marketingu a komunikácie EPH Daniel Častvaj, išlo o akciu časti odborárov, ktorí odmietajú prijať ekonomickú realitu a zachovať výhody, o ktorých sa ostatným zamestnancom na Slovensku môže len snívať.

Obrazom: Protest proti devastácii plynárenstva

„Žiadať napríklad odstupné v prípade organizačných zmien až na úrovni 28-násobku mesačného platu je neobhájiteľné. Aj podľa nového návrhu však toto odstupné zostane zhruba na dvojnásobnej výške slovenského štandardu, čo je päť mesiacov,“ skonštatoval Častvaj.

Podľa EPH by udržanie vysoko nadštandardných podmienok kolektívnej zmluvy bolo na úkor štátneho rozpočtu, pretože práve štát vďaka daniam a dividendám dostane dve tretiny príjmu SPP. Nové kolektívne zmluvy sa dohovárali pod kontrolou nezávislého rozhodcu, ktorého nominovalo ministerstvo práce a sociálnych vecí, dodal Častvaj.

Odporúčame:

Do Dunaja žraloci, kričali odborári na proteste v Bratislave

Odborárom z Plynárenského odborového zväzu (POZ) sa nepáčia zmeny v kolektívnej zmluve. „Predovšetkým zlé je, že nám zobrali zdravotnú starostlivosť, skoro úplne vylúčili odstupné nad úroveň zákonníka práce,“ konkretizoval predseda POZ Peter Kováč. Ako dodal, z kolektívnej zmluvy vypadla aj mzdová tabuľka. Podľa neho to znamená, že si zamestnávateľ bude môcť robiť so svojimi zamestnancami čo chce.

Účastníci sobotňajšieho protestu prijali vyhlásenie, ktoré odborári plánujú poslať akcionárom SPP. Žiadajú v ňom, aby akcionári zastavili zadlžovanie SPP, zastavili vytváranie zisku na úkor zamestnancov a prestali s prepúšťaním. Ako však uviedol Častvaj, v tomto roku úverové zaťaženie SPP, a.s. (materskej firmy) výrazne pokleslo. „Mierne vzrástlo zadlženie ziskového Eustreamu. Celá skupina SPP však naďalej patrí k najmenej zadlženým energetickým spoločnostiam v Európe,“ uzavrel Častvaj.

EPH a J&T kúpili podiel v SPP

Česká spoločnosť EPH, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetinský a Petr Kellner a slovenská finančná skupina J&T, kúpila začiatkom tohto roka 49-percentný podiel SPP za 2,6 mld. eur.

Predávajúci boli francúzska spoločnosť GDF Suez a nemecká E.ON Ruhrgas. Následne sa vláda dohodla s EPH o prevzatí 100-percentného podielu materskej spoločnosti SPP, keďže chce kontrolovať cenotvorbu najväčšieho dodávateľa plynu.

V dcérskych spoločnostiach SPP, a to v SPP-distribúcia a Eustream, zostávajú podiely nezmenené. EPH tak bude naďalej kontrolovať 49-percentný podiel v spomínaných dcérach. Štát v nich bude kontrolovať majoritný podiel, ale bez manažérskej kontroly.