O zdravotné poistenie v USA nie je záujem, Obama prestrelil

14.11.2013

WASHINGTON 14. novembra (WEBNOVINY) – Len niečo vyše 100 000 Američanov sa zatiaľ zapísalo do systému nového zdravotného poistenia od jeho spustenia v októbri tohto roku.

V stredu o tom informovala americká vláda, podľa ktorej sa do zdravotného poistenia zaregistrovalo 106 185 ľudí, čo je len asi 1,5 percenta z celkového počtu plánovaných poistencov.

Odporúčame:

Obama sa ospravedlnil za problematickú reformu zdravotníctva

Exprezident USA kritizoval Obamovu reformu zdravotníctva

Administratíva prezidenta Baracka Obamu počítala s tým, že za prvý mesiac sa do nového poistenia zaregistruje až pol milióna ľudí.

Malý záujem sa vysvetľuje technickými problémami na vládnej internetovej stránke, ktoré by sa mali postupne vyriešiť. „Očakávame, že tieto počty sa v nasledujúcich mesiacoch značne zvýšia,“ povedala ministerka zdravotníctva Kathleen Sebeliusová.

Nový systém zdravotného poistenia v USA bol uzákonený ešte v roku 2010 a má pomôcť desiatkam miliónov Američanov, ktorí si primeranú starostlivosť doteraz nemohli dovoliť.

Spojené štáty sú totiž jedinou vyspelou demokraciou sveta, ktorá v súčasnosti nemá systém povinného zdravotného poistenia.

Do konca roka si poistenie môžu vybrať, od 1. januára bude zdravotné poistenie pre občanov USA povinné a v prípade, že sa dovtedy pre nejakú formu nerozhodnú, budú čeliť pokutám.

Spustenie systému však sprevádzali rôzne problémy vrátane nefunkčnej webovej stránky, cez ktorú sa mali Američania registrovať do systému. Obama sa už za ne verejne ospravedlnil.