Obama sa nechce prepadnúť cez fiškálny útes, žiada dohodu

29.11.2012

WASHINGTON 29. novembra (WEBNOVINY) – Dohoda Bieleho domu s americkým Kongresom o tom, ako odvrátiť hroziaci prepad cez „fiškálny útes“ a znížiť rozpočtový deficit, by mala byť možná ešte do Vianoc.

Povedal to v stredu prezident Barack Obama. „Naším cieľom je dohoda, ktorá náš dlhodobý deficit dostane pod kontrolu férovým a vyváženým spôsobom. Verím, že obe strany dosiahnu rámcovú dohodu v najbližších týždňoch. V podstate dúfam, že sa to podarí do Vianoc,“ vyhlásil prezident.

Obama navrhuje rozšíriť existujúce daňové úľavy na všetkých Američanov, okrem tých najbohatších, a na podporu tejto snahy spustil intenzívnu kampaň. V stredu vyzval svojich podporovateľov, aby na Kongres vyvíjali nátlak tradičnými prostriedkami, ale aj cez internet.

„Posielajte správy cez Twitter, píšte emaily, napíšte na nástenku člena Kongresu na Facebooku,“ požiadal Obama s tým, že času je málo. Občanom navrhol, aby cez sociálne siete posielali kongresmanom správy, v ktorých opíšu, ako by nárast daní o 2 000 USD ovplyvnil chod ich domácnosti.

Washington chce budúci rok znížiť štátny deficit o polovicu, naplánované sú rozpočtové škrty a zvýšenie daní v hodnote 600 mld. USD. Taký rýchly skok, prezývaný prepadom cez „fiškálny útes“, by ale mohol odštartovať recesiu.

Dohoda o jeho odvrátení sa však musí dosiahnuť do konca roka, ak totiž zo strany zákonodarcov a prezidenta nepadne žiadne rozhodnutie, vstúpia v januári naplánované opatrenia do platnosti a pocítia ich americké domácnosti a firmy. „Bolo by to zlé pre ekonomiku, bolo by to zlé pre rodiny a v podstate by to bolo zlé pre ekonomiku celého sveta,“ povedal Obama reportérom po stretnutí s členmi svojho kabinetu.