Obuvnícka firma môže v Zlatých Moravciach zamestnať 400 žien

5.9.2012

ZLATÉ MORAVCE 5. septembra (WEBNOVINY) – O podnikanie v Zlatých Moravciach prejavila záujem česko-talianska obuvnícka firma.

Priniesla by so sebou 400 nových pracovných miest zväčša pre ženy.

„Investor prinesie do Zlatých Moraviec návrat obuvníckeho priemyslu,“ povedal primátor Peter Lednár, ktorý s investorom podľa svojich slov rokoval koncom augusta v Bratislave a v Břeclavi.

Meno firmy až do definitívnej dohody prezradiť nechce. Rokovania budú mať podľa neho „pravdepodobne kladný výsledok“.

„Som presvedčený, že ten počet ľudí, s ktorými oni uvažujú, vieme zohnať tu z nášho okolia a z mesta Zlaté Moravce. Všetci si pamätáme, že keď tu fungovala tzv. „Baťovka“, teda Závody 29. augusta, tak tu bolo vyše tisíc ľudí, teda je tu veľa ľudí, ktorí tomu rozumejú a ktorí majú k tomu vzťah,“ povedal Lednár. Firma podľa neho uvažuje nad zriadením štyroch dielní na výrobu obuvi.

Záujem o investovanie v Zlatých Moravciach prejavil aj taliansky investor Zanette Prefabbricatti, ktorý chce v meste oživiť výrobu chladničiek a vytvoriť niekoľko stoviek pracovných miest. Závod by chcel postaviť na zelenej ploche v blízkosti bývalého Calexu. Podľa Lednára by malo by ísť o tri podniky vedľa seba. Firma sa chce okrem výroby orientovať aj na výskum a vývoj, v tejto oblasti by zamestnala 80 ľudí. Či nakoniec do Zlatých Moraviec investor príde, bude vo veľkej miere závisieť od toho, či získa štátne stimuly.

„Nájdeme spôsob ako vytvoriť nielen pracovné miesta, ale zároveň ako obnoviť históriu mesta, ktorú reprezentuje práve výroba chladničiek,“ povedal pred časom pri návšteve Zlatých Moraviec Giuseppe Forlanelli, prezident organizácie Mitteleuropa Foundation, ktorá združuje takmer 600 firiem z rôznych odvetví prevažne zo severného Talianska.