OECD vyzýva krajiny, aby znížili svoje dlhy

12.4.2012

PARÍŽ 12. apríla (WEBNOVINY) – Rozvinuté krajiny by mali v nasledujúcich dekádach stlačiť úroveň verejných dlhov na polovicu svojho hrubého domáceho produktu (HDP).

Tvrdí to v aktuálnej správe Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD). Zníženie verejného dlhu na približne 50 % HDP alebo ešte nižšie poskytne štátom „bezpečnostnú rezervu proti budúcim šokom“, uviedla OECD vo štvrtok.

Organizácia so sídlom v Paríži pripomína, že verejný dlh všetkých krajín OECD v roku 2011 prekročil hranicu 100 % HDP, keďže v dôsledku finančnej krízy vzrástli náklady na sociálne výdavky a klesol výber daní.

Mnohé krajiny tiež čelili vysokým nákladom ozdravenia svojich finančných inštitúcií. Úroveň zadlženia nad hranicou 70 až 80 % pritom podľa rôznych štúdií začína ohrozovať hospodársky rast.

Najväčšie úsilie si konsolidácia podľa OECD vyžiada v Japonsku, za ktorým nasledujú Nový Zéland, USA, Luxembursko. Japonský verejný dlh prevyšuje 200 % HDP tejto ázijskej krajiny. Pokiaľ by mal do polovice storočia klesnúť na 50 %, muselo by Japonsko každý rok uskutočniť konsolidačné opatrenia na úrovni 12 % HDP.

Spojené štáty by na dosiahnutie 50-percentnej úrovne verejného dlhu museli v rovnakom časovom horizonte ušetriť takmer 10 % HDP ročne. Grécko, Írsko, Portugalsko a Španielsko, ktoré už realizujú úsporné programy, OECD vyzýva, aby zotrvali pri súčasnom tempe konsolidačného úsilia. Šetriť nad rámec už plánovaných opatrení podľa OECD nemusí Švédsko, konsolidačné programy v Dánsku a Švajčiarsku si vyžadujú iba minimálne úpravy.