Parky zívajú prázdnotou, samosprávy prídu o eurofondy

24.10.2012

BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) – Ministerstvo hospodárstva SR (MH) sa snaží zachrániť priemyselné parky, o ktoré doteraz neprejavil záujem žiadny investor.

Ide o parky, na ktoré dostali samosprávy v rokoch 2004 až 2006 nenávratný finančný príspevok z operačného programu Priemysel a služby. Teraz však samosprávam hrozí, že ak do určitého obdobia nevytvoria vo svojom priemyselnom parku pracovné miesta budú musieť eurofondy vrátiť.

“Potenciálni investori v priemyselných parkoch podporených Európskou úniou môžu okrem výhod investične pripravených plôch využiť aj bezplatné poradenstvo v oblasti získavania štátnej pomoci, ktoré poskytuje Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu,“ sľubuje rezort hospodárstva.

Ako vyplýva z informácií zverejnených ministerstvom hospodárstva, v súčasnosti má najväčšie problémy priemyselný park vo Vranove nad Topľou. Samospráve sa totiž doteraz nepodarilo prilákať žiadneho investora. Hrozí je tak vrátanie niekoľko miliónovej podpory.

Mesto Vranov nad Topľou vie poskytnúť investorom park s rozlohou 160 tisíc metrov štvorcových, pričom na jeho výstavbu čerpalo nenávratný finančný príspevok vo výške viac ako 3,7 mil. eur. Podľa plánov sa malo vo vranovskom priemyselnom parku vytvoriť 560 nových pracovných miest. Problémy má aj priemyselný park vo Vígľaši, kde namiesto sľubovaných 245 nových pracovných miest vznikli zatiaľ dve.

Obec Vígľaš čerpala z eurofondov na výstavbu svojho priemyselného parku o rozlohe 378 tisíc metrov štvorcových takmer 1,5 mil. eur. Vedúci predstavitelia samospráv pripisujú problémy s príchodom investorov najmä prebiehajúcej hospodárskej kríze.

Príchod nových investorov by privítali aj poloprázdne priemyselné parky v Lipanoch, Jaklovciach, Kojšove, Trebišove, Lučenci, Hurbanove, či v Myjave. Plne, respektíve takmer obsadené sú len priemyselné parky, ktorých výstavba bola podporená aj vďaka eurofondom, v Galante, v Diakovciach, v Detve, v Hnúšti, Poprade a v Snine. V rámci operačného programu Priemysel a služby bol poskytnutý nenávratný finančný príspevok v celkovej sume viac ako 51 mil. eur. Prostredníctvom týchto prostriedkov sa podporila výstavba spomínaných pätnástich priemyselných parkov.