Penta nechce odísť z trhu zdravotného poistenia

25.7.2012

BRATISLAVA 25. júla (WEBNOVINY) – Akcionár zdravotnej poisťovne Dôvera, skupina Penta Investments, stále trvá na tom, že z trhu verejného poistenia odísť neplánuje. K zámeru vlády vytvoriť jednu zdravotnú poisťovňu sa vyjadruje opatrne.

Podľa hovorcu Penty Martina Danka je materiál, ktorý v stredu schválila vláda (zámer vytvorenia unitárneho systému zdravotného poistenia na Slovensku, pozn. red), málo konkrétny na to, aby k nemu vedeli zaujať bližšie stanovisko. Pokiaľ nebudú mať detailné parametre riešenia, nebudú sa k tejto téme ďalej vyjadrovať. Možnosť prípadného vyvlastnenia poisťovní považuje Danko za predčasnú.

„Zatiaľ sa nič také neuskutočňuje. Je to v rovine vyhlásenia a nie je mi známy žiadny zákon, ktorý by bol na stole a ktorý by riešil vyvlastnenie,“ povedal Danko.

Z troch možností, ktoré predstavil rezort zdravotníctva na vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne nepreferuje Penta ani jednu. „Ak má byť nejaké rokovanie, nebolo by na mieste, aby sme mimo rokovaní formovali, čo by sme chceli a nechceli, čo sa nám páči viac alebo menej. Chceme podnikať vo verejnom zdravotnom poistení a to je naše stanovisko,“ konštatoval Danko.

Zároveň však pokračoval s tým, že je tu nejaká politická vôľa, ktorej, keď bude presadená parlamentom, sa bude treba prispôsobiť. „Čo samozrejme nevylučuje ochranu svojich záujmov prostredníctvom právnych krokov, ale to už veľmi predbiehame,“ ukončil Danko.

Materiál, ktorý ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská kabinetu v stredu predložila, predpokladá tri možnosti ako pretvoriť existujúci systém viacerých poisťovní na jednu.