Piatkovému rokovaniu v parlamente dominuje zvyšovanie daní

30.11.2012

BRATISLAVA 30. novembra (WEBNOVINY) – Zvyšovanie daní navrhované vládou Smeru-SD bude dominovať štvrtému dňu 11. schôdze národnej rady.

Rozprava k návrhu novely zákona o dani z príjmov, ktorá zvyšuje dane firmám a niektorým zamestnancom, sa začala vo štvrtok podvečer, pričom návrh podrobili opoziční poslanci tvrdej kritike. Už pri prvom vystúpení šéfa liberálov Richarda Sulíka padali slová ako diletant, chudák či krčmový hulvát.

Vláda Roberta Fica po zvýšení daní v budúcom roku podľa Sulíka nezíska do rozpočtu to, čo si naplánovala a rušením rovnej dane si píli konár sama pod sebou. „Budete vidieť, že sa vám to celé zosype, lebo o daniach neviete nič,“ poznamenal Sulík na adresu ministra financií Petra Kažimíra.

„Čo ste iné ako diletant,“ pokračoval. Sulík si za to od ministra financií Petra Kažimíra vyslúžil označenie chudák. Naložil mu aj poslanec za Smer-SD Ľuboš Blaha, podľa ktorého Sulík vrieska ako krčmový hulvát.

Opozičné subjekty k právnej norme predložia viacero pozmeňujúcich návrhov. Poslanec SDKÚ-DS Ivan Štefanec napríklad pripravil pozmeňujúci návrh, na základe ktorého by sa po 1. januári 2013 mala zachovať súčasná 19-percentná sadzba dane z príjmov pre fyzické aj právnické osoby. Zmeniť pripravenú výšku sadzieb pre právnické osoby chce aj poslanec OĽaNO Igor Matovič, podľa ktorého by vyššiu daň z príjmov mali platiť len bohaté firmy.

Matovič chce preto presadiť, aby regulované firmy a banky so základom dane prevyšujúcim 30 mil. eur platili 39-percentnú daň z príjmov. Pre ostatné firmy by tak ako doteraz platila 19-percentná sadzba dane z príjmov.

Poslanec za KDH Ján Hudacký navrhol pre fyzické osoby, ktoré majú oprávnenie na podnikateľskú činnosť v remeselnej živnosti, možnosť uplatniť si paušálne výdavky 60 percent z úhrnu príjmov zo živnosti, najviac do výšky 7560 eur ročne.

Ministerstvo financií v novele zákona o dani z príjmov obmedzuje možnosť uplatnenia 40-percentných paušálnych výdavkov v maximálnej výške 5040 eur ročne, resp. 420 eur mesačne. Rovnako rezort ruší možnosť uplatnenia paušálnych výdavkov pri prenájme nehnuteľností, či zvyšuje sadzby dane z príjmov pre právnické osoby na 23 percent.

V prípade fyzických osôb sa bude uplatňovať 19-percentná sadzba zo základu dane do výšky 176,8-násobku platného životného minima a pri základe dane presahujúcom túto hranicu už 25-percentná sadzba dane. Poslanci budú dnes rokovať bez hlasovania do 15:00. Hlasovanie o novele zákona o hazardných hrách ich čaká až v utorok dopoludnia pre zladenie množstva pozmeňujúcich návrhov.