Platy učiteľov sa zvýšia, nepedagogickým zamestnancom tiež

10.10.2013

BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) – O päť percent by mali v budúcom roku narásť tarifné platy učiteľov na základných a stredných školách.

Dohodli sa na tom v noci zo stredy na štvrtok minister financií Peter Kažimír a šéf školských odborárov Pavel Ondek.

„Na financovanie školstva pôjde v budúcom roku o 80 miliónov viac na odmeňovanie pedagogických aj nepedagogických zamestnancov,“ vyhlásil po rokovaní minister financií.

Platy by tak mohli učiteľom rásť podľa prepočtov od 27 do 50 eur podľa toho, v akej platovej triede sa učiteľ nachádza, hovorí Ondek.

Ešte pred rokovaniami však odborári tvrdili, že ak sa naplnia záväzky stanovené v správe o stave školstva na Slovensku, predpokladajú nárast tarifných platov učiteľov o približne osem percent. „Výsledky rokovania zapracujeme ešte dnes v doobedňajších hodinách do návrhu rozpočtu,“ hovorí Kažimír.

Vláda rozpočet prerokuje vo štvrtok popoludní.

Tarifné platy učiteľov sa zvýšia o päť percent

Platy pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve by mali narásť budúci rok celkovo o šesť percent – päť percent sa premietne priamo do taríf a jedno percento do nadtarifných zložiek, teda do príplatku za triednictvo či nadčasy. To ale bude závisieť od optimalizácie školskej siete, hovorí minister financií.

Nepedagogickým zamestnancom sa budú tarifné platy valorizovať o dve percentá, teda o 16 eur na osobu a mesiac. Na takomto zvýšení pre všetkých zamestnancov verejnej a štátnej správy sa odborári dohodli už v utorok počas kolektívneho vyjednávania. Platy vysokoškolských pedagógov by mali na budúci rok narásť o päť percent.

Také sú výsledky stredajšieho rokovania školských odborárov s ministrom financií a ministrom školstva Dušanom Čaplovičom. Na odmeňovanie v školstve by malo ísť o 80 miliónov eur viac, tvrdí Kažimír. Minister Čaplovič ešte dodal, že učitelia si budú môcť k platu prilepšiť aj získavaním kreditov za vzdelávanie, na ktoré pôjde približne 30 miliónov eur.

„Môžem oznámiť, že sme sa dohodli,“ vyhlásil po rokovaní so školskými odborármi minister financií. „Po dvojdňovom rokovaní to považujeme za určitý úspech, lebo vieme, v akej situácii je ekonomika,“ reagoval na výsledky rozhovorov predseda školského odborového zväzu Pavel Ondek.

Peňazí na zvyšovanie platov učiteľov je viac ako vlani

Šéf odborárov pripomína, že objem na zvyšovanie miezd v školstve je vyšší oproti minulému roku – tento rok je to 80 miliónov eur, v minulom roku to bolo 68 miliónov.

Štrajk učiteľov by sa teda podľa neho nemal konať. Budú však ešte o tom v orgánoch zväzu ešte rokovať, keďže štrajkovú pohotovosť od minuloročného prerušenia štrajku ešte nezrušili.

Platy by mohli podľa šéfa školských odborov narásť pri začínajúcom učiteľovi, ktorý je v deviatej platovej triede o 27 až 30 eur, učiteľovi, ktorý má 32-ročnú prax, je zaradený do druhej skupiny a učí na špeciálnej škole, predstavuje zvýšenie až do 50 eur. Priemerne by mohlo ísť o 42 eur za všetky kategórie, dopĺňa Kažimír.

Odborári očakávajú, že podľa prepočtov ministerstva financií by mal byť v roku 2014 priemerný plat 962 eur na základných a stredných školách. Podľa Ondeka je postupné zvyšovanie platov dobrým signálom k tomu, aby platy učiteľov v roku 2016 dosiahli úroveň 1,2-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve, ako sa hovorí v Čaplovičovej správe o stave školstva.

Tá okrem iného hovorí, že by malo ísť do školstva medziročne viac o 130 miliónov eur. Pre obdobie rokov 2014 až 2016 by sa mali navýšiť financie pre základné a stredné školy medziročne v priemere o 110 miliónov eur. Vo vysokom školstve by malo ísť o 20 miliónov eur. V sumách sú pritom zahrnuté domáce i európske zdroje.