Po pôžičkách siahajú už aj dôchodcovia či ženy na materskej

25.10.2012

BRATISLAVA 25. októbra (WBN/PR) – Na Slovensku každý ôsmy Slovák zamestnaný na plný pracovný čas nezarába mesačne ani 400 eur v hrubom. Ľudí s podobne nízkymi príjmami nachádzame však taktiež medzi mamičkami na materskej dovolenke či medzi dôchodcami. Ich mesačné príjmy im často pokryjú iba tie najzákladnejšie spotrebné výdavky. Čo ale v prípade nečakaných nákladov, potreby rekonštruovať alebo kúpy auta? Banky dnes požičiavajú komukoľvek a na čokoľvek a práve spomínané skupiny klientov siahajú po úveroch z banky čoraz častejšie.

Dôchodok či materská nie je prekážka
Kvalitná výbavička na dieťa, rehabilitačný pobyt či potreba rekonštruovať, to všetko stojí nemalé peniaze. Mnohé banky tvrdia, že majú dvere otvorené pre každého, no na dôchodcov či mamičky na materskej dovolenke zabúdajú. Je to tak, alebo ide o mýtus? Pravdou je, že záujem o pôžičky práve zo strany poberateľov dôchodkov ale aj mamičiek na materskej dovolenke stúpa a to, že k žiadosti o spotrebný úver banka akceptuje iba príjem zo zamestnania, neplatí.

„O úver dnes štandardne žiadajú nielen ľudia s príjmom zo zamestnania ale aj poberatelia dôchodku či rodiny s mamičkami na materskej dovolenke,“ vysvetľuje Angelika Farkašová, vedúca oddelenia úverových produktov Poštovej banky.

Výhodou je taktiež minimum dokladov, ktoré je pri vybavovaní úveru potrebné predložiť. Spravidla stačí prísť do banky len s dvomi, maximálne tromi dokladmi.

„Rastúci záujem o pôžičky zo strany dôchodcov evidujeme už niekoľko rokov. Práve poberatelia starobného dôchodku totiž môžu získať spotrebný úver už pri mesačnom dôchodku 133 eur a pri invalidných dôchodcoch je minimálna hranica 166 eur. O spotrebný úver pritom môže v našej banke požiadať ktokoľvek vo veku až do 70 rokov. Aj vďaka tomu vlani stúpol počet poskytnutých úverov poberateľom starobného a invalidného dôchodku o vyše 12 %, tento rok o takmer tretinu.,“ hovorí Angelika Farkašová.

Zvýšený záujem o pôžičky je evidentný aj v prípade mamičiek na materskej dovolenke. K schváleniu žiadosti o úver potrebujú spoludlžníka alebo im postačí aj práca na čiastočný úväzok. „Kým pred dvomi rokmi sme evidovali len mizivý počet poskynutých úverov, kde vystupovali v úverovom vzťahu aj mamičky na materskej dovolenke, minulý rok ich priemerný počet dosiahol mesačne aj niekoľko stoviek. V tomto roku stúpol záujem o takéto pôžičky o ďalších viac ako 17 %. Ak má žiadateľka spoludlžníka s dobrou bonitou, môže dostať pôžičku dokonca až 20 000 eur,“ dodáva Angelika Farkašová.

Poštová banka vznikla v decembri 1992 a svoju činnosť začala 1. januára 1993. Na slovenskom bankovom trhu patrí v oblasti retailu k najsilnejším bankám s takmer 900 tisíc klientmi. Jej vlastnú sieť tvorí 40 pobočiek a svoje služby poskytuje aj na viac ako 1500 poštách po celom Slovensku. Štandardnú ponuku bankových produktov a služieb dopĺňajú poistné produkty, ale aj možnosť investovania do podielových fondov a možnosť dôchodkového sporenia v druhom pilieri.