Podozrivé lekárske predpisy zachytili už dve poisťovne

28.11.2013

BRATISLAVA 28. novembra (WEBNOVINY) – Zdravotná poisťovňa Dôvera tento týždeň upozorňovala na falošné recepty, ktoré sa vypisovali na sedem druhov liekov rôznej sily. Poisťovňa už vo veci podala trestné oznámenia. S podozrivými lekárskymi predpismi majú svoje skúsenosti i dve zvyšné zdravotné poisťovne.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) podľa slov jej hovorkyne Petry Balážovej špeciálne nesleduje počty falošných lekárskych predpisov, za to však monitoruje lekárne, v ktorých sa zistilo neštandardné správanie. Súčasne sleduje aj ošetrenie poistenca na ambulancii s následným predpisom lieku.

„Týmto spôsobom sme zistili vo viacerých lekárňach vydávanie liekov, ktorým nepredchádzala návšteva poistenca na ambulancii lekára,“ uviedla Balážová. VšZP pri kontrolách v jednej lekárni v Nitrianskom kraji našla 119 fiktívnych výpisov z lekárskych predpisov. Celkovo v tomto roku eviduje aj viacero fiktívnych lekárskych predpisov napríklad na dietetiká.

Zneužitie receptov riešila aj zdravotná poisťovňa Union. „V uplynulom období sme orgánom činným v trestnom konaní postúpili niekoľko podaní, v ktorých sme upozornili na možné zneužitie lekárskych predpisov pravdepodobne drogovo závislými osobami nakoľko vo väčšine prípadov išlo o lieky s obsahom opioidných analgetík,“ uviedla Veronika Hauswaldová z Unionu.

O výsledkoch šetrenia zatiaľ zdravotná poisťovňa informovaná nebola. Škodu počíta na stovky eur. Podozrivé recepty zaznamenala poisťovňa Union najmä v Nitrianskom a Žilinskom kraji.