Poľská ekonomika silnie, Varšava stabilizovala verejný dlh

1.3.2013

VARŠAVA 1. marca (WEBNOVINY) – V poslednom štvrťroku minulého roka v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom posilnila poľská ekonomika o 0,2 %.

Vyplýva to z oficiálnych sezónne upravených údajov poľského štatistického úradu. V medziročnom porovnaní rástol v sledovanom období hrubý domáci produkt (HDP) Poľska o 1,1 %, kým v treťom kvartáli rástol medziročne o 1,8 %.

Tieto údaje potvrdzujú januárové odhady, že za celý rok 2012 spomalil rast poľskej ekonomiky na úroveň 2 %. V roku 2011 posilnila poľská ekonomika o 4,3 %.

Tohtoročný poľský štátny rozpočet počíta s rastom ekonomiky v tomto roku vo výške 2,2 %. Analytici sú však menej optimistickí a predpokladajú, že poľské hospodárstvo posilní v najlepšom prípade o 1,5 %.

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch v minulý týždeň potvrdila hodnotenie úverovej dôveryhodnosti Poľska a výhľad krajiny zlepšila na pozitívny zo stabilného. Deficit poľských verejných financií totiž po roku 2010 klesol o zhruba 4,5 percentuálneho bodu na vlaňajších 3,4 % hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny.

Poľsko sa tak v rámci Európskej únie zaradilo medzi krajiny, ktoré konsolidujú svoje verejné financie najrýchlejším tempom. Varšava tiež stabilizovala svoj verejný dlh, ktorý podľa odhadov agentúry v roku 2014 klesne na 54,5 % HDP po tom, čo v roku 2011 kulminoval na úrovni 56,4 % HDP. Udržateľnosť verejných financií v strednodobom horizonte podporujú aj reformy penzijného systému z roku 2012.