Popradské letisko chce prežiť, rokuje o obnovení liniek

21.8.2012

BRATISLAVA 21. augusta (WEBNOVINY) – Letisko Poprad – Tatry pokračuje v snahe získať leteckého prepravcu pre obnovenie pravidelného spojenia s Londýnom.

Letisko v súčasnosti rokuje o novej linke do britskej metropoly s leteckými spoločnosťami Iceland Express a Holidays Czech Airlines.

„Ak dôjde k dohode, z Popradu by sa lietalo do Londýna. Odtiaľ by let pokračoval do islandského Keflavíku,“ uviedla pre utorňajšie vydanie denníka Hospodárske noviny (HN) výkonná riaditeľka popradského letiska Ivana Herkeľová.

Koncom vlaňajška na základe rokovania s Holidays Czech Airlines predpokladala, že linka do Londýna by mala začať fungovať vo februári tohto roka.

Pravidelnú linku medzi Popradom a Londýnom v minulosti prevádzkovali Sky Europe Airlines, ktoré neskôr skrachovali, a Danube Wings.

České aerolínie spájali Poprad s Prahou a Danube Wings s Bratislavou. V súčasnosti má letisko v Poprade pravidelné letecké spojenie iba s Varšavou a Gdanskom.

V lete sa lieta aj inam

Lety do poľskej metropoly a baltického prístavu zabezpečuje poľský nízkonákladový regionálny prepravca Eurolot dvakrát týždenne v piatok a nedeľu od decembra minulého roka.

Poprad má počas letnej sezóny nepravidelné letecké spojenie s tureckou Antalyou a bulharským Burgasom, chartrové lety prevádzkujú aerolínie Travel Service a Bulgarian Air Charter.

Podľa webového portálu popradského letiska od polovice júna do polovice septembra bolo plánovaných spolu okolo 40 odletov do oboch letovísk pri Stredozemnom a Čiernom mori.

Na jar budúceho roka chce letisko v Poprade začať aj s výstavbou novej odletovej haly. Cestujúcim by podľa HN mala začať slúžiť v januári 2014. Predpokladaná cena investície je 3,27 mil. eur.

„Novú halu potrebujeme na splnenie schengenských kritérií v plnom rozsahu,“ uviedla Herkeľová. Ďalším dôvodom investície je podľa nej rozšírenie okamžitej kapacity, keďže súčasná s počtom 150 cestujúcich už nepostačuje a nie je možné vybaviť dva lety súčasne. Projekt počíta aj s rozšírením parkoviska zhruba o 110 stojísk.

Letisko sa musí zväčšiť

Popradské letisko predtým neodpovedalo na viaceré otázky agentúry SITA, ktoré boli adresované riaditeľke letiska, o chystanej výstavbe novej odletovej haly, počte cestujúcich ani hospodárení spoločnosti.

Ako agentúra SITA informovala už v júni tohto roka, plánovanú potrebnú investíciu, súčasťou ktorej bude aj vybavovacia plocha APRON pred budovou a priľahlé parkovisko, podporuje štát ako dominantný vlastník popradského letiska.

Ministerstvo dopravy už poskytlo letiskovej spoločnosti na tento rok dotáciu 2,835 mil. eur na spolufinancovanie výstavby odletovej haly a ďalších 165 tis. eur na čističku odpadových vôd.

Česká spoločnosť AGA – Letiště, s.r.o. so sídlom v Hostiviciach má pre stavbu novej letiskovej haly v Poprade vyhotoviť projektovú dokumentáciu pre územné rozhodnutie, stavebné povolenie a realizáciu stavby.

Zároveň bude vykonávať autorský dohľad nad projektom a dokumentáciou stavby v priebehu územného a stavebného konania i realizácie stavby až do jej kolaudácie. Letisko a projektová firma uzavreli koncom mája tohto roka zmluvu za 99,7 tis. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH).

Letov každoročne ubúda

Zmluvná cena, vrátane DPH, je 119,64 tis. eur. Predpokladaná cena projektovej dokumentácie a autorského dohľadu bola 100 tis. až 150 tis. eur bez DPH. Popradské letisko vlani vybavilo 24 625 cestujúcich, čo bolo medziročne menej o 11,1 %.

Letisko na svojom portáli informuje, že počet pasažierov za päť mesiacov tohto roka dosiahol takmer 8 500, čo je o 58 % viac oproti tomu istému obdobiu minulého roka.

Aktuálnejšie údaje letisko neposkytlo ani na vyžiadanie. Počet pasažierov na letisku naposledy vzrástol v roku 2007, keď vybavilo 60 176 osôb, čiže medziročne o 45 % viac.

Odvtedy cestujúci letisku postupne každoročne ubúdajú. V roku 2008 počet pasažierov klesol o 3,4 % na 58 154, v roku 2009 o 11,2 % na 51 658 a v roku 2010 sa prepadol o 46,4 % na 27 693.

Letisko v Poprade vlani zároveň vybavilo 6 954 letov a ich počet sa medziročne znížil o 8,4 %. Najviac letov v uplynulých šiestich rokoch vypravilo v roku 2009, a to 9 373, čo bolo o 18,5 % viac oproti roku predtým. Spoločnosť Letisko Poprad – Tatry, a.s. je zapísaná v Obchodnom registri od 1. januára 2005 a má základné imanie 19,83 mil. eur.

Štát prostredníctvom ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja v letiskovej spoločnosti vlastní 97,61 % akcií, mesto Poprad 1,67 % a mesto Vysoké Tatry 0,72 % akcií.