Portugalsko chce podporiť hospodárstvo nižšími daňami

24.4.2013

LISABON 24. apríla (WEBNOVINY) – Portugalsko, ktoré čelí najhoršej recesii od 70. rokov minulého storočia, chce podporiť hospodársky rast „výrazným“ znížením podnikových daní a zlepšením dostupnosti úverov pre exportné firmy.

Vyhlásil to v utorok minister hospodárstva Alvaro Santos Pereira. Štátna banka CGD podľa neho tento rok poskytne v úveroch 1 mld. eur a v roku 2014 ich objem zvýši na 2,5 mld. eur.

Vláda tiež počíta s vytvorením rozvojovej banky, ktorá by sa mala zameriavať na financovanie malých a stredných exportných podnikov. Portugalské firmy v súčasnosti platia 24-percentnú daň.

Plány vlády v Lisabone by mali do roku 2020 zvýšiť podiel exportu na hrubom domácom produkte (HDP) krajiny na 50 % z tohtoročných odhadovaných 40 %. Portugalský export napriek recesii v posledných dvoch rokoch rástol a stal sa tak jedným z mála svetlých bodov tamojšej ekonomiky.

Pred nástupom recesie portugalská ekonomika počas rokov 2000 až 2010 rástla priemerným ročným tempom 0,7 %. Tento rok podľa odhadov klesne o 2,3 % po tom, čo sa vlani prepadla o 3,2 %. Návrat k miernemu rastu sa očakáva v roku 2014.