Pošta chce v tomto roku prepustiť 400 zamestnancov

5.3.2012

BRATISLAVA 5. marca (WEBNOVINY) – Slovenská pošta, a.s. označila za nepravdivú a zavádzajúcu informáciu poslanca Branislava Ondruša zo Smeru-SD o možnom hromadnom prepustení tisíc jej zamestnancov.

V skutočnosti ich plánuje v terajšom roku uvoľniť maximálne štyristo.

„Takéto vytrhávanie informácií z kontextu považujeme za formu predvolebného boja a odmietame byť účastní na spolitizovaní tejto problematiky,“ uviedla v pondelok pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenskej pošty Bela Lisáková.

Aj v tomto roku, podobne ako v minulých, však pošta predpokladá zníženie počtu zamestnancov na základe personálneho auditu, optimalizácie jednotlivých procesov a tiež prirodzeným úbytkom. „V tomto roku to bude maximálne 400 zamestnancov,“ informovala Lisáková.

„V súčasnom období zavádzame nové moderné služby, celoplošné doručovanie balíkov, integrované obslužné miesta, elektronický podací hárok, nové finančné služby, ktoré nám naopak vytvárajú pracovné možnosti pre našich zamestnancov,“ uviedla Lisáková.

Poslanec Ondruš varuje

Štátna spoločnosť Slovenská pošta, a.s. podľa poslanca Branislava Ondruša zo Smeru-SD tajne pripravuje hromadné prepúšťanie.

Ako ďalej informoval opozičný poslanec na pondelňajšej tlačovej besede, v prvej polovici tohto roka by podľa neho mohlo prísť o prácu niekoľko stoviek pracovníkov pošty a v závere roka by počet prepustených mal dosiahnuť okolo tisíc ľudí.

Slovenská pošta podľa Ondruša o pripravovanom hromadnom prepúšťaní už mala informovať úrad práce v Banskej Bystrici.

Poslanec Smeru tvrdí, že dôvodom prepúšťania má byť zníženie mzdových prostriedkov v Slovenskej pošte na tento rok o takmer 6 mil. eur.

„Je úplne jasné, že takýto obrovský rozdiel v sume určenej na mzdy nedokáže táto organizácia vyriešiť iným spôsobom ako tým, že prepustí časť svojich zamestnancov. Som presvedčený, že ministerstvo práce v spolupráci s ministerstvom dopravy nepripravujú žiadne opatrenia, lebo sa usilujú túto informáciu pred verejnosťou zatajovať z dôvodu parlamentných volieb,“ uviedol Ondruš.

Podľa Ondruša rezort práce o plánovanom prepúšťaní vedel už dávno. „Nesporné je to preto, lebo banskobystrický úrad práce, kam patrí sídlo Slovenskej pošty, má informácie o tom, že pošta musí hromadne prepúšťať a napriek tomu ministerstvo práce na tieto informácie nezareagovalo,“ povedal.

„Považujem za prejav nekompetentnosti a neschopnosti ministra práce, že nedokáže nastaviť taký systém monitoringu prepúšťaní v rámci rezortu, aby o tejto informácii včas vedel a aby mohol spustiť príslušnú akciu,“ skonštatoval Ondruš. Informácie o plánovanom prepúšťaní poslanec nepovažuje za predčasné.

„Musím povedať, že som si tieto informácie overoval aj u členky dozornej rady, ktorá zastupuje zamestnancov a toto sú oficiálne informácie, o ktorých vedenie pošty vie,“ uzavrel Ondruš.

Na Ondruša reaguje aj ministerstvo dopravy

Proti tvrdeniam Ondruša sa ohradilo aj ministerstvo dopravy. „Vzhľadom na aktuálny pozitívny vývoj hospodárenia Slovenskej pošty ide o nepravdivú informáciu a je nám ľúto, že sa pán Ondruš uchyľuje k takémuto klamstvu pár dní pred voľbami,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Martin Krajčovič.

Slovenská pošta mala ku koncu minulého roka 14 731 zamestnancov, čo bolo medziročne menej o 498 ľudí alebo o 3,3 %. Počet prevádzkových pracovníkov klesol o 297 alebo o 2,3 % a dosiahol 12 731. Počet zamestnancov podľa pošty klesol z dôvodu optimalizácie pracovných činností a optimalizácie využitia pracovného času. Priemerná mzda zamestnancov spoločnosti vlani predstavovala 635 eur.

Pošta v uplynulom roku znížila stratu z plánovaných 11,9 mil. eur predbežne na menej ako 8 mil. eur. Negatívny výsledok vlaňajšieho hospodárenia by tak mal byť oproti plánu nižší približne o tretinu.

V medziročnom porovnaní by mala jej minuloročná strata klesnúť ešte viac, pretože v roku 2010 vykázala stratu takmer 13 mil. eur.

„Pôsobíme na plne liberalizovanom trhu, uvedomujeme si svoju spoločenskú funkciu vo vzťahu k občanom Slovenska a zároveň aj vo vzťahu k svojim zamestnancom. Prioritou pre tento rok je zmena produktového portfólia, inovácia tradičných služieb a s tým súvisiace aj nové pracovné možnosti pre zamestnancov,“ dodala Lisáková s tým, že Slovenská pošta postupuje podľa plánu strategického rozvoja, ktorý bol schválený príslušnými orgánmi a akcionárom, čiže ministerstvom dopravy.

Ústredie práce odmieta tvrdenie Ondruša

Tvrdenia Ondruša o hromadnom prepúšťaní v Slovenskej pošte označilo za nepravdivé aj Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

„Slovenská pošta, ktorá na celom Slovensku zamestnáva takmer 15 tisíc zamestnancov, nahlásila 18. januára tohto roka zámer prepustiť 44 ľudí. Do dnešného dňa však nikto z nich nebol prepustený,“ informovala v pondelok agentúru SITA hovorkyňa ústredia práce Andrea Hajdúchová.

Za nepravdivé označilo ústredie práce aj vyjadrenia Ondruša o prepustených železničiaroch. „Aj v tomto prípade platí, že z takmer troch tisícov prepustených železničiarov prišlo k 31. januáru 2012 do evidencie úradov práce 438 osôb, pričom väčšina z evidencie už odišla najmä preto, že si našla zamestnanie,“ dodala Hajdúchová.

Skúsenosti úradov práce podľa nej potvrdzujú, že zamestnávatelia často nahlásia hromadné prepúšťanie, ale reálne prepustia vždy menej zamestnancov, prípadne neprepustia nikoho. V minulom roku úrady práce zaznamenali celkovo najmenej hromadných prepúšťaní za posledné tri roky. Namiesto nahlásených 10 515 ľudí bolo reálne prepustených 4 862.