Pozrite si zoznam firiem, ktoré majú problémy s platením DPH

4.2.2013

BRATISLAVA 4. februára (WEBNOVINY) – Podnikatelia si na stránke finančnej správy môžu overiť dôveryhodnosť svojich obchodných partnerov, a to v zozname platiteľov dane z pridanej hodnoty (DPH), u ktorých nastali dôvody na zrušenie registrácie.

Zoznam rizikových subjektov zatiaľ obsahuje 1402 subjektov, pričom celkovo finančná správa eviduje viac ako 205-tisíc platiteľov DPH.

„Neznamená to, že tento zoznam obsahuje všetky subjekty, ktoré považujeme za rizikové. Definitívne platí, že subjekty, ktoré sa na tomto zozname ocitnú, považujeme za rizikové,“ konštatoval na pondelňajšej tlačovej konferencii prezident finančnej správy František Imrecze.

Zoznam firiem, ktoré porušujú daňové povinnosti

Najviac subjektov je z Bratislavy

Nový zoznam bude podľa Františka Imreczeho predstavovať službu pre podnikateľov, a to vo forme overenia si dôveryhodnosti ich partnerov. „Pokiaľ obchodujú so subjektom, ktorý na tomto zozname je, tak určite nemôžu podnikatelia považovať toho partnera za dôveryhodného,“ upozorňuje Imrecze.

Z celkového počtu 1402 subjektov na zozname má napríklad v súčasnosti nedoplatky na daniach 1098 daňovníkov, pričom celková hodnota nedoplatkov predstavuje viac ako 143 mil. eur. Najviac subjektov na aktuálnom zozname je z Bratislavy, a to 350, pričom na druhom mieste z regionálneho hľadiska skončili Košice s počtom subjektov 306.

Finančná správa podľa slov jej prezidenta Františka Imreczeho pripravuje v spolupráci s ministerstvom financií či rezortom spravodlivosti aj ďalšie opatrenia, ktoré budú smerovať k analýze rizikovosti subjektov. „Podarilo sa nám za dva mesiace získať z Cypru napríklad relevantné informácie o slovenských spoločnostiach, ktoré majú cyperskú spoluúčasť,“ priblížil na pondelkovej tlačovej besede Imrecze.

Preverujú aj ďalšie subjekty

Finančná správa v súčasnosti preveruje ďalších zhruba tritisíc subjektov, ktoré môžu skončiť na zozname platiteľov DPH, u ktorých nastali dôvody na zrušenie registrácie.

Zoznam sa pritom podľa slov generálneho riaditeľa daňovej a colnej sekcie finančného riaditeľstva Daniela Čecha bude dopĺňať na mesačnej báze. Daniari pritom nemajú v súčasnosti možnosť odstrániť subjekt zo zoznamu, ktorý tam bol oprávnene zaradený. Podľa Daniela Čecha finančná správa počká, čo prinesie aplikačná prax a následne by sa mala prijať legislatíva, ktorá umožní odstrániť subjekt zo zoznamu.

Daňový úrad môže podľa zákona o DPH zrušiť registráciu pre túto daň, ak platiteľ nevykonáva, alebo prestal vykonávať podnikanie, alebo opakovane v kalendárnom roku nesplní povinnosť podať daňové priznanie. Rovnako môže takto daňový úrad postupovať, ak daňovník opakovane v kalendárnom roku nezaplatí vlastnú daňovú povinnosť, opakovane nie je zastihnuteľný na adrese sídla, miesta podnikania a ani na adrese prevádzkarne, alebo opakovane porušuje povinnosti pri daňovej kontrole. Možnosť zriadiť zoznam platiteľov DPH, u ktorých nastali dôvody na zrušenie registrácie, priniesla minuloročná zmena zákona o DPH. Finančná správa následne tri mesiace vyhodnocovala údaje o jednotlivých daňovníkoch.