Predsedníčka Úradu pre verejné obstarávanie zarobí tisíce

18.7.2012

BRATISLAVA 18. júla (WEBNOVINY) – Predsedníčka Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Zita Táborská bude zarábať mesačne 2 995 eur. Jej funkčný plat bude 1 862,95 eura a k tomu dostane mesačnú paušálnu náhradu 1 132 eur.

Návrh na určenie platových náležitostí novej šéfky ÚVO v stredu schválila vláda. Vedúci ostatných ústredných orgánov štátnej správy, vrátane ÚVO, majú podľa zákona o štátnej službe nárok na plat vo výške poslanca Národnej rady, pričom je znížený o 5 %.

Paušálna mesačná náhrada predstavuje 121 % z tarify 11. platovej triedy.

Od príchodu novej predsedníčky sa podľa ÚVO neudiali žiadne mimoriadne zmeny na vedúcich pozíciách.

„Prípadné personálne otázky sa budú riešiť až po období odborného a podrobného posúdenia fungovania úradu, jeho odborov a oddelení z hľadiska úloh a kompetencií, ktoré mu vyplývajú zo zákona o verejnom obstarávaní. Ako aj vo väzbe na plánovanú legislatívnu zmenu zákona o verejnom obstarávaní v súvislosti s nárastom kompetencií a činností úradu,“ informoval v stredu hovorca ÚVO Branislav Zvara agentúru SITA.

Úrad pre verejné obstarávanie má v súčasnosti 112 zamestnancov a od začiatku roka je ich o štyroch menej.

„Súčasný počet zamestnancov je vzhľadom na nárast činností úradu nepostačujúci, čo bolo niekoľkokrát úradom deklarované a je to uvedené aj v príslušných materiáloch. Predpokladá sa, že nová právna úprava zákona o verejnom obstarávaní zavedie aj nové kompetencie a nárast činností úradu, čo nie je možné zabezpečiť bez zvýšenia administratívnych kapacít,“ upozornil Zvara.

Počet potreby zvýšenia zamestnancov úradu podľa neho nie je možné v súčasnosti presne uviesť. Priemerná mzda zamestnanca úradu v prvom polroku tohto roka bola okolo 1 028 eur a v minulom roku dosahovala 1 035 eur.