Prezidentka SKSaPA Mária Lévyová sa vzdala funkcie

22.3.2013

BRATISLAVA 22. marca (WEBNOVINY) – Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Mária Lévyová sa v piatok počas zasadnutia snemu komory vzdala svojej funkcie.

Urobila tak po siedmich rokoch pôsobenia na poste prezidentky. Tento krok učinila po tom, čo snem komory schválil program, súčasťou ktorého bol aj bod s návrhom na jej odvolanie. Lévyová predpokladala, že obdobne ako za program by delegáti zahlasovali aj za jej odvolanie.

„Mojím cieľom nebolo udržať si miesto prezidentky, mojim cieľom bolo bojovať za sestry, za naše vzdelanie, za petičné požiadavky. Ale pokiaľ to nie je jednoznačné a sestry z terénu to nepodporujú, tak by to bolo veľmi nefér, aby som bojovala len o kreslo prezidentky. O to mi nikdy nešlo,“ vyhlásila Lévyová.

Ako pokračovala, počas svojho pôsobenia chcela dosiahnuť len to, aby si sestry po dvadsiatich rokoch vydobyli zmeny, ktoré sú bežným štandardom v Európskej únii. Verí, že nový líder, ktorého si zvolia delegáti, povedie komoru sestier úspešne ďalej. Lévyovej zostával do konca funkčného obdobia ešte rok.

Počas neho aj naďalej plánovala presadzovať požiadavky petície, prepojenie zdravotno-sociálnej starostlivosti či nastavenie systému dlhodobej starostlivosti. Lévyová bola jedným zo zakladateľov komory, sedem rokov pôsobila na poste prezidentky.

Snem mal rozhodovať o jej zotrvaní vo funkcii po tom, čo jej Rada komory vyjadrila nedôveru. Podľa jej slov sa Rada nestotožňovala s niektorými jej krokmi. „Mali výhrady voči niektorým vyhláseniam, že by sestry pristúpili k tvrdším krokom, že by sme mali byť agilnejšie vo svojom boji,“ uviedla Lévyová.

Ako pokračovala, vždy obhajovala právo na vyjadrenie vlastného názoru, nemala tendencie konať despoticky a v neprospech komory. „Urobili sme, čo sme mohli. Aké formy si zvolia oni pri presadzovaní, ja neviem a či sa ešte vôbec chcú venovať petícií a presadzovaniu týchto požiadaviek, ktoré boli kľúčové a ktoré predtým schválili a podporili,“ zakončila.