Priemyselný park vo Vranove by mohli rozšíriť o 700 miest

31.1.2013

VRANOV NAD TOPĽOU 31. januára (WEBNOVINY) – V priemyselnom parku Ferovo vo Vranove nad Topľou by chceli podnikať dvaja zahraniční investori, ktorí by mohli vytvoriť takmer 700 pracovných miest.

Ide o spracovanie dreva a výrobu zdravotníckych potrieb. Nemeckí a americkí investori by tu preinvestovali okolo 55 mil. eur. Podmienkou z ich strany je získať štátne stimuly.

Informoval o tom dnes na mestskom zastupiteľstve vo Vranove nad Topľou poradca vranovskej radnice pre zahraničné investície, konateľ spoločnosti EIC spol. s r.o. Košice a belgický honorárny konzul Dany R. E. Rottiers. Primátor Vranova Ján Ragan vníma túto informáciu ako veľmi optimistickú. Či potenciálni investori naozaj prídu do Vranova, je momentálne v rukách

Spoločnosť Grandwood už požiadala o štátnu pomoc a jej žiadosť je na pripomienkovom medzirezortnom konaní. „Odtiaľ prišli pozitívne stanoviská,“ uviedol Rottiers. Firma Grandwood by chcela začať stavať výrobné priestory už v lete. Vranovský primátor pre agentúru SITA uviedol, že predbežne prejavili záujem o prenájom 7,8 ha pozemku v priemyselnom parku. Výška ich plánovanej investície sa pohybuje okolo 45 mil. eur. Prácu by tu našlo 390 ľudí.

Druhým možným investorom je americká firma Medline, ktorá sa špecializuje na výrobu zdravotníckych potrieb. Na zastupiteľstve dnes zaznelo, že v najbližších dňoch plánuje podať na rezort hospodárstva svoj investičný zámer a požiadať o štátnu dotáciu. Vo Vranove by preinvestovala približne 10 milión eur a dala prácu 300 ľuďom. Uviedol to vo svojom vystúpení Rottiers. Primátor potvrdil, že spoločnosť má záujem o 3,4 ha pozemku v priemyselnom parku.

Priemyselný park Ferovo postavila vranovská samospráva s finančnou podporou štátu. Jeho prvú etapu dokončila v novembri 2008. V 16-hektárovom oplotenom areáli sú hotové inžinierske siete, asfaltové komunikácie, parkovacie plochy pre budúcich pracovníkov, osvetlenie. Podmienkou zo strany mesta je, že ho naplní investormi, ktorí vytvoria nové pracovné miesta. Ak sa tak nestane, bude musieť vrátiť dotáciu 4 mil. eur.