Prosperita Slovenska sa zhoršuje, je porovnateľná s Cyprom

5.11.2013

BRATISLAVA 5. novembra (WEBNOVINY) – Prosperita Slovenska sa zhoršuje.

Vyplýva to z údajov londýnskej organizácie Legatum Institute, podľa ktorej je Slovensko 38. najprosperujúcejšou krajinou spomedzi 142 krajín sveta. V porovnaní s minulým rokom sa naša pozícia v rebríčku zhoršila o dve priečky.

Podľa indexu prosperity, ktorý inštitút zostavil pre tento rok, sa najlepšie žije v Nórsku, Švajčiarsku a v Kanade. Legatum Institute svoj index zostavuje na základe tradičných ekonomických ukazovateľov, ale aj na základe pocitu spokojnosti obyvateľstva.

Prosperita Slovenska je podľa hodnotenia na podobnej úrovni ako na Cypre či v Izraeli. Z našich susedov lepšie dopadli Česko, ktoré sa umiestnilo na 29. mieste, či Rakúsko s 15. pozíciou v svetovom rebríčku. Naopak, o niečo horšie skončilo Maďarsko, ktoré obsadilo až 41. miesto.

Inštitút negatívne ohodnotil stav slovenskej ekonomiky, či mieru osobnej slobody. V oblasti ekonomickej prosperity sme podľa neho až na 67. mieste spomedzi 142 ohodnotených krajín. Naopak, relatívne dobre sme na tom vraj v oblasti vzdelania či zdravia. Podľa prieskumu pritom až 72,6 % Slovákov verí, že je v krajine rozšírená korupcia.

Podľa tohtoročného hodnotenia inštitútu vypadli Spojené štáty Americké z prvej dvadsiatky ekonomicky najprosperujúcejších krajín a posunuli sa až na 24. pozíciu. Ich miesto obsadili Nový Zéland a Južná Kórea. V celom rebríčku obsadilo Nemecko dvanáste miesto, o dve pozície nižšie sa nachádza Veľká Británia. Japonsko skončilo na 21. mieste, Čína na 51. priečke a Rusko skončilo až na 61. mieste spomedzi hodnotených krajín. Najhorší pocit prosperity majú podľa indexu v Čadskej republike, Stredoafrickej republike a Kongu.