Rakúska OMV predala chorvátsku dcéru za sto miliónov

4.6.2013

ZÁHREB 4. júna (WEBNOVINY) – Rakúska ropná a plynárenská spoločnosť OMV v utorok zavŕšila predaj svojej chorvátskej dcéry domácej spoločnosti Crodux.

Kúpnu cenu zmluvné strany po vzájomnej dohode nezverejnili, podľa miestnych médií však dosiahla takmer 100 mil. eur. Nový vlastník prevezme v krajine 62 čerpacích staníc.

Chorvátska firma si ponechá aj záhrebskú kanceláriu OMV, vrátane všetkých 63 zamestnancov. Čerpacie stanice sa majú postupne premenovať, pričom nový chorvátsky vlastník očakáva, že ich transformácia na značku „Crodux derivati“ potrvá asi pol roka.

Na predaji chorvátskej dcéry sa OMV dohodol tento rok vo februári. Už v závere novembra 2011 OMV Petrol Ofisi, turecká dcéra OMV, predala svoj 52-percentný podiel v cyperskej spoločnosti Kibris Türk Petrolleri Limited Sirketi. Koncom vlaňajška OMV podpísal aj dohodu o predaji 28 čerpacích staníc v Bosne a Hercegovine srbskej dcére spoločnosti Gazprom.

Spoločnosť OMV vznikla v roku 1956 a v súčasnosti má vedúcu pozíciu integrovaného ropného a plynárenského koncernu v strednej Európe. V oblasti rafinérií a marketingu pôsobí v 13 stredoeurópskych krajinách, vrátane Turecka. V prieskume a ťažbe je aktívna v 21 krajinách na piatich kontinentoch.

Na Slovensku pôsobí prostredníctvom svojej dcérskej firmy OMV Slovensko od roku 1991, keď bola v Bratislave otvorená prvá čerpacia stanica pod značkou OMV. V súčasnosti je na Slovensku podľa internetovej stránky spoločnosti 85 čerpacích staníc OMV a zamestnáva 700 pracovníkov.