Robert Kaliňák sa bráni, zoznam z emisnej kauzy som nevidel

23.1.2014

BRATISLAVA 23. januára (WEBNOVINY) – Minister vnútra Robert Kaliňák by mal na najbližšom rokovaní parlamentného brannobezpečnostného výboru informovať poslancov, aké sú možnosti zverejnenia zoznamu osôb alebo firiem, ktoré mohli profitovať na kauze emisie. Na neverejnom zasadnutí to vo štvrtok jednomyseľne odsúhlasili členovia brannobezpečnostného výboru.

„Momentálne boli vykonané kroky na to, aby bez toho, aby sme porušili legislatívu, dokázalo ministerstvo vnútra nám a následne verejnosti poskytnúť informácie v takej forme, aby hlad verejnosti po informáciách bol naplnený,“ vysvetlil poslanec za SaS Ľubomír Galko.

Osobne je presvedčený, že sa informácie dajú legálne zverejniť v určitej oklieštenej forme, teda ak nebudú zverejnené presné sumy alebo presné identifikačné údaje.

Odporúčame aj:

Polícia má od Švajčiarov materiály k tokom peňazí za emisie

Kaliňák by mal potvrdiť zoznam v kauze emisií, žiada SaS

Za emisie nebude pykať nikto, stíhanie definitívne zastavili

Požiadali o súčinnosť švajčiarske policajné orgány

Opozícia ďalší postup bude zvažovať podľa toho, s čím na ďalší výbor príde Kaliňák. „Slovenská strana ešte dávnejšie požiadala o súčinnosť švajčiarske policajné orgány. Upozorňujem vás, že švajčiarska polícia, ale aj bankový systém fungujú veľmi, veľmi precízne. Myslím, že precíznejšie ako na Slovensku,“ povedal nezaradený poslanec Daniel Lipšic.

Kaliňák sa požiadavke nebráni. „Prejavil som na výbore ochotu, aby sme boli schopní poskytnúť všetky informácie, ktoré sú možné,“ konštatoval. Žiadosť položí jednotlivým úradom a bude o tom informovať poslancov. „Osobne sa môžem len potešiť, ak niektoré informácie, ktoré sú zahmlené, sa môžu vyjasniť,“ dodal.

Vo veci zverejnenia podľa jeho slov existujú dva problémy – vyšetrovací proces a bankové tajomstvo. „To nie je také jednoduché. Ak to bude čo len trochu možné, sme pripravení vyjsť v ústrety,“ poznamenal.

Polícia nechce byť súčasťou kampane

Zoznam firiem, ktoré mali profitovať z emisnej kauzy, Kaliňák nevidel a nemyslí si, že sú na ňom aj politici. Zdôraznil, že emisná kauza „prešla celá médiami“ v rokoch 2008, 2009 a 2010, teraz sa stala súčasťou prezidentskej kampane.

„Polícia nechce byť súčasťou kampane,“ doplnil s tým, že ak by naozaj existovali relevantné informácie, zverejnili by sa už za predchádzajúcej pravicovej vlády Ivety Radičovej.

„Budem žiadať vyšetrovateľa, aby prekonzultoval s dozorujúcim prokurátorom alebo prokurátormi informáciu, ktorá bude zverejniteľná. Neviem, či sa bavíme o liste, zozname, informácii, odpovedi o právne dožiadanie, neviem, o čom sa bavíme,“ uzavrel minister vnútra.