Roberta Fica budú druhý raz odvolávať, tentoraz pre emisie

7.2.2014

BRATISLAVA 7. februára (WEBNOVINY) – Tri opozičné strany KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS v piatok predložili návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej má byť odvolávaný z funkcie premiér Robert Fico.

Ako povedal v piatok pre agentúru SITA predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo, na schôdzi má byť vyslovená nedôvera predsedovi vlády. Predseda NR SR Pavol Paška je povinný zvolať schôdzu do siedmich dní od podania návrhu. Dôvodom na zvolanie schôdze je kauza predaja emisií z roku 2008.

V novembri 2008 ministerstvo životného prostredia a americká „garážová“ spoločnosť Interblue Group podpísali zmluvu o predaji emisných kvót oxidu uhličitého typu AAU pre obdobie rokov 2008 až 2012 za cenu 5,05 eur za tonu.

Odporúčame:

Časť opozície tlačí na Fica, chcú vysvetlenie kauzy emisie

Lipšic má zoznam tých, čo sa vraj nabalili na predaji emisií

Národniari nemali z emisnej kauzy ani cent, tvrdí Danko

Zoznam z kauzy emisie je na svete, zverejnila ho prokuratúra

Škandalózne nakladanie s peniazmi

V roku 2008 Slovensko v zmysle tejto zmluvy predalo spoločnosti Interblue Group 15 miliónov ton emisných limitov za približne 75 miliónov eur. „Na tomto zarobila garážová firma a slovenskí daňoví poplatníci prišli o 47 miliónov eur,“ povedal Frešo.

Ešte v októbri 2008 vtedajší minister životného prostredia o tomto pripravovanom obchode so spoločnosťou Iterblue Group informoval vládu Slovenskej republiky. Na čele vlády stál vtedy súčasný predseda vlády Robert Fico, ktorý podľa Freša neurobil nič, aby obchod zastavil.

Z kauzy emisie sa podľa Freša následne stala jedna z najvýznamnejších káuz, ktoré v poslednom desaťročí otriasli Slovenskou republikou.

„Bola ukážkou nehospodárneho, škandalózneho nakladania s finančnými prostriedkami daňových poplatníkov. V dôsledku toho prišli daňoví poplatníci o 47 miliónov eur. Boli odvolaní dvaja členovia vlády SR. Robert Fico sa snažil záležitosti súvisiace s touto kauzou zakrývať vtedy a tají ich aj dnes,“ konštatoval Frešo.

Kauza emisie síce vznikla počas prvej vlády Roberta Fica na Ministerstve životného prostredia SR, no do finálnej podoby sa dostala až pod vedením vtedajšieho a súčasného predsedu vlády.

„Keď vtedajší minister životného prostredia Ján Chrbet prišiel v máji 2009 s návrhom, aby vláda zmluvu zrušila, predseda vlády Robert Fico ministra životného prostredia odvolal. Aj týmto krokom prijal svoju politickú zodpovednosť za kauzu emisie,“ pripomenul predseda SDKÚ-DS. Vtedajší aj súčasný predseda vlády Robert Fico podľa neho prevzal pred piatimi rokmi za kauzu politickú zodpovednosť, keď vyhlásil, že ak opozícia a médiá neposkytnú listinný dôkaz o tom, že iné štáty predávali emisie výhodnejšie, kauza sa preňho končí a z peňazí za emisné kvóty ide „zatepľovať“ byty a rodinné domy.

Fico označil zoznam za bluf

Dnes má slovenská strana k dispozícii od orgánov Švajčiarskej konfederácie podrobné informácie o osobách, ktoré zarobili na predaji emisných kvót. „Existenciu tohto zoznamu potvrdila aj slovenská polícia a nepriamo aj minister vnútra a jeden z najbližších spolupracovníkov premiéra Robert Kaliňák,“ povedal Frešo.

Napriek týmto skutočnostiam predseda vlády a kandidát na prezidenta SR Robert Fico podľa Freša viackrát spochybnil existenciu tohto zoznamu a označil ho dokonca za bluf.

Podľa Freša predseda vlády Robert Fico, za ktorého prvej vlády Slovenská republika prišla pochybným predajom emisií o 47 miliónov eur, a za ktorú prevzal osobnú zodpovednosť, dnes robí všetko pre to, aby situáciu zľahčoval, neinformoval a nehovoril pravdu o existencii zoznamu ľudí, ktorí profitovali z emisnej kauzy. VIAC SA DOČÍTATE V TOMTO ČLÁNKU.