Ropa aj zlato zlacneli, ustúpili z 11- týždňového maxima

4.1.2013

NEW YORK 4. januára (WEBNOVINY) – Ceny ropy vo štvrtok klesli a ustúpili zo stredajšieho 11-týždňového maxima. Dôvodom sú obavy z hroziacich sporov okolo amerického rozpočtu, ako aj obavy predstaviteľov amerického Federálneho rezervného systému (Fed) z nákupu dlhopisov na podporu hospodárskeho rastu.

Pozornosť sa po dosiahnutí dohody odvrátila od takzvaného „fiškálneho útesu“ a sústreďuje sa rozpory, ktorým budú prezident Barack Obama a republikáni čeliť v rozpočtovej oblasti.

Dodávky britskej ropy Brent zlacneli o 33 centov na 112,14 USD za barel. Ceny ľahkej americkej ropy oslabili o 20 centov na 92,92 USD za barel.

Vo štvrtok klesali aj ceny zlata. Dôvodom boli rovnako obavy predstaviteľov Fed-u spojené s nákupom aktív na finančných trhoch. Záujem o zlato ako o ochranu voči inflácii sa znížil.

Zo zápisnice z decembrového stretnutia predstaviteľov Fed-u vyplýva, že viacerí predstavitelia tejto inštitúcie považujú za vhodné, aby sa nákup aktív spomalil alebo zastavil ešte pred koncom roku 2013. Existujú totiž obavy o finančnú stabilitu.

Spotová cena zlata klesla do 19:45 GMT o 1,2 % na 1 665,60 USD za uncu. Februárové dodávky zlata na divízii COMEX newyorskej komoditnej burzy zlacneli o 14,20 USD na 1 674,60 USD za uncu.