Ruského poslanca preveruju pre podnikanie na Slovensku

19.10.2012

BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) – Ruského poslanca Štátnej dumy Alexeya Knyshova preverujú pre podnikanie na Slovensku.

Ako informoval denník Kommersant, poslanca vládnej strany Jednotné Rusko podozrievajú z nezákonnej účasti na podnikaní.

Zástupca veliteľa hlavnej vyšetrovacej správy SKR Anatolij Vasiliev komisii Štátnej dumy povedal, že získali materiály, ktoré svedčia o tom, že v polovici roku 2010 poslanec Knyshov spolu s inými osobami zaregistroval na Slovensku firmu Inbister.

Ako uviedol ruský denník, poslanec bol zakladateľom firmy, do augusta 2012 bol konateľom podniku, čiže bol v orgánoch riadenia, čo sa vylučuje s prácou poslanca.

Spor o slovíčka

Poslanec Knyshov podľa denníka Kommersant s tvrdením vyšetrovania nesúhlasil a vyhlásil, že slovo konateľ, ktoré spolupracovníci ruskej vyšetrovacej správy SKR preložili ako generálny riaditeľ, v skutočnosti znamená spoločník.

Poslanec odmietol uznať predložené dokumenty. Knyšov sa snažil presvedčiť svojich kolegov zo Štátnej dumy o tom, že odovzdal jemu patriace akcie firmy tretej osobe ešte v novembri 2011.

Previerka poslanca by mala pokračovať na Slovensku. Ruská vyšetrovacia správa SKR cez ruskú generálnu prokuratúru už iniciovala otázky na medzinárodnej úrovni o účasti ruského poslanca v činnosti zahraničnej firmy.

Jednotné Rusko neposlúcha zákon

Vyšetrovania mnohých poslancov Štátnej dumy sa začali po tom, ako bol zbavený mandátu člen frakcie Spravodlivé Rusko Dmitrij Gudkov.

Podľa kritikov viacerí kolegovia za Jednotné Rusko majú doteraz riadiace funkcie vo veľkých spoločnostiach, čo protirečí ruskému zákonodarstvu o štatúte poslancov Štátnej dumy.

Spoločnosť Inbister, s.r.o. vznikla podľa výpisu z Obchodného registra SR v máji 2010. Alexey Knyshov figuroval vo firme od augusta 2010 do konca augusta 2012 ako spoločník a ako konateľ. Predmetom činnosti spoločnosti je napríklad finančný leasing, faktoring a forfaiting, či výroba jednoduchých výrobkov z kovu a ich opracovanie.