Rusky hovoriaci turisti sú pre Slovensko zlatou baňou

28.9.2013

BRATISLAVA 28. septembra (WEBNOVINY) – Rusky hovoriaci turista minie na Slovensku v priemere 250 eur denne. Uviedol to na štvrtkovej konferencii generálny riaditeľ vydavateľskej skupiny Náš produkt Oleksandr Dranikov.

Patria tak podľa neho medzi najbonitnejšiu klientelu z hľadiska denných priemerných výdavkov. Podľa Dranikova rastie záujem ukrajinských a ruských turistov o Slovensko.

Z údajov, ktoré predstavil, vyplýva, že v prvom polroku 2013 navštívilo územie SR o 162 % turistov z Ukrajiny viac ako v rovnakom období vlaňajška. V priemere strávili na Slovensku štyri až päť dní. Príčinu rastu vidí predovšetkým v zlepšenej vízovej politike pre občanov Ukrajiny.

Na základe týchto zistení sa ukrajinské vydavateľstvo Náš produkt rozhodlo urobiť informačnú kampaň o Slovensku pre rusky hovoriacich turistov. A to v rámci projektu „Európa pre hostí“. „Z prieskumov nám vyplynulo, že záujem o Slovensko je u ruskej klientely vysoký, no celková informovanosť o možnostiach cestovného ruchu je pomerne nízka,“ povedal Dranikov.

Vydavateľstvo preto pripravuje vydanie turistického sprievodcu o SR, ktorého budú distribuovať na Ukrajinu, do Ruska a Bieloruska. Zameria sa pri tom najmä na motoristov. „Sme presvedčení, že spoznať krajinu je možné len cestujúc autom,“ tvrdí Dranikov. Za hlavný nedostatok v turistických zariadeniach považuje generálny riaditeľ chýbajúci preklad do ruského jazyka.

Skupina desiatich ukrajinských redaktorov už cestuje po Slovensku a spracováva informácie o turistických destináciách. Sériu reportáží o SR zverejnia na niekoľkých internetových portáloch vydavateľstva. Pripravovaný informačný materiál vydajú v náklade 50 tis. kusov.