Sankcie pre zdravotníkov sú opäť aktuálne, hrozí im väzenie

23.4.2013

BRATISLAVA 23. apríla (WEBNOVINY) – Téma sankcionovania zdravotníkov, ktorí odmietnu za krízového stavu slúžiť, sa opäť stala aktuálnou.

Poslanec za stranu SMER-SD Jozef Valocký na Výbore NR SR pre zdravotníctvo vzniesol pozmeňujúci návrh, ktorý do novely Trestného zákona dopĺňa dve nové skutkové podstaty trestných činov, porušovanie povinností za krízovej situácie a vyhýbanie sa výkonu povinností za krízovej situácie. Návrh, ktorý počíta s odňatím slobody i finančnými trestami jeho kolegovia podporili.

Ak by zdravotníci za krízovej situácie odmietli nastúpiť do služby, alebo sa jej úmyselne vyhli napríklad predstieraním choroby, hrozili by im až dva roky za mrežami. V prípade, že by takéto ich konanie spôsobilo ťažkú ujmu na zdraví alebo smrť, vo väzení by si mohli posedieť od dvoch do piatich rokov.

Pri nenastúpení do služby počas krízovej situácie môžu obísť aj s pokutou od ministerstva zdravotníctva do výšky 3300 eur a so zrušením registrácie v stavovskej komore.

„Ak bola registrácia zdravotníckemu pracovníkovi zrušená z dôvodu porušenia povinnosti počas krízovej situácie vykonať povinnosť uloženú príslušnými orgánmi na zabezpečenie poskytovania zdravotnej starostlivosti, môže zdravotnícky pracovník požiadať o obnovenie registrácie najskôr po uplynutí desiatich rokov od zrušenia registrácie,“ uvádza sa v odôvodnení návrhu.

Zdravotník by tak počas spomínaného obdobia nemohol vykonávať svoju prácu. O zmenách v legislatíve bude rozhodovať parlament.

Poslanci za stranu SMER-SD už rovnaký návrh na trestanie zdravotníkov predložili v januári tohto roka v rámci novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Reakcia na seba nenechala dlho čakať a voči návrhu sa ohradili Lekárske odborové združenie, Slovenská lekárska komora ako i Európska federácia lekárov-zamestnancov.

Ministerstvo zdravotníctva nakoniec rozhodlo, že sankcie sa budú riešiť priamo novelou Trestného zákona, a tak sa predchádzajúci návrh na rokovanie parlamentu nedostal. Rezort sa týmto opatrením chcel do budúcna vyhnúť situácii, ktorá nastala v roku 2011 počas štrajku lekárov, ktorí hromadne odchádzali na PN.