SaS chce zmenu v zdravotníctve, bolo by aj na platy sestier

2.10.2013

Zdravotné sestry stanujú pred úradom vlády.Foto: SITA/Ján SlovákBRATISLAVA 2. októbra (WEBNOVINY) – Transformácia verejných nemocníc na akciové spoločnosti, predaj regionálnych nemocníc v správe Vyšších územných celkov súkromným investorom či rovnoprávne podmienky podnikania verejných a súkromných poskytovateľov.

To je len časť z opatrení, ktoré by sa podľa strany SaS mali uskutočniť, aby sa vyriešili nahromadené problémy zdravotníctva, a to vrátane spravodlivého mzdového ohodnotenia zdravotníckych pracovníkov.

Podľa strany trpí zdravotníctvo ťažkými a dlhodobými chorobami a jeho ďalšími obeťami sú sestry a pôrodné asistentky.

Tie od stredy do piatku zriadili pred úradom vlády výstražné stanové mestečko, aby upozornili na svoje problémy. Na mieste ich v stredu boli podporiť aj niektorí predstavitelia SaS.

Obrazom: Zdravotné sestry stanujú pred úradom vlády

Liberáli tvrdia, že žiadny zodpovedný politik sa nemôže otočiť chrbtom požiadavkám sestier. Podľa strany peniaze, nielen na slušné výplaty zdravotných sestier, ale i na moderné nemocnice by boli, ak by sa zastavilo plytvanie, zlé manažérske rozhodnutia a tunelovanie na všetkých možných úrovniach.

Vláda sa však podľa SaS namiesto systémových zmien zaoberá vytvorením monopolu na trhu zdravotného poistenia. „Pnutie vo verejných financiách ju zas núti znižovať príspevok za poistencov štátu. Výsledkom bude ešte horšia kvalita, vyššia nespokojnosť na strane zdravotníkov i pacientov a vyššie zadlženie nemocníc,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík.

Liberáli okrem iného navrhujú aj vstup privátneho kapitálu a manažmentu do sektoru nemocničnej starostlivosti, pričom štát si udrží kontrolu v univerzitných nemocniciach. „V záujme radikálnej zmeny pomerov v slovenskom zdravotníctve SaS bude presadzovať zmenu článku 40. Ústavy SR tak, aby sa takzvaná bezplatná zdravotná starostlivosť na základe verejného zdravotného poistenia nevzťahovala na všetky liečebné postupy a diagnózy,“ uvádza SaS vo vyhlásení.

Sestry stanujú pred úradom vlády od stredy od rána. Zotrvať tu plánujú až do piatku. Takouto formou protestu sa snažia poukázať na problémy zdravotníctva. Medzi inými i na zákon, ktorý im mal od apríla minulého roka garantovať minimálne mzdy od 640 do 928 eur v závislosti od dĺžky odbornej praxe.

Ústavný súd SR však účinnosť zákona v lete minulého roka pozastavil, a v júni toho roka rozhodol, že je protiústavný. Ministerstvo zdravotníctva trvá na tom, že sestry v štátnych nemocniciach majú platy akoby zákon stále platil.