Šéf daniarov odporučil Miklošovi Novitech, ten ho odvolal

21.2.2012

BRATISLAVA 21. februára (WEBNOVINY) – Za súčasný problematický stav v daňovom informačnom systéme môžu nereálne ambície niektorých ľudí a zlý manažment zmien v daňovej správe.

Konštatujú to predstavitelia spoločnosti Novitech, a. s. ktorá bola pôvodným dodávateľom systému pre Finančnú správu SR.

Novitech mal podľa generálneho riaditeľa Jozefa Baluna pripravené riešenia pre migráciu informačného systému, ale tá sa pre nepodpísanie dodatku k zmluve neuskutočnila.

Predstavitelia spoločnosti na utorňajšej tlačovej besede reagovali aj na obvinenia ministra financií Ivana Mikloša, že za vzniknuté problémy v daňovej správe môže aj nesúčinnosť Novitechu pri prechode na nový informačný systém. „Nech dá relevantný, nepochybný dôkaz o tom, kedy, kde, ako, na základe, ktorého dokumentu a na základe, ktorého článku zmluvy sme boli nesúčinní,“ vyzval ministra financií Peter Birčák, výkonný riaditeľ firmy Novitech Tax, ktorá je 100-percentnou dcérskou spoločnosťou Novitechu.

Mikloš trvá na svojom

Minister financií Ivan Mikloš však trvá na svojom. Novitech podľa neho doteraz ignoroval snahy o riadne ukončenie spolupráce. „Namiesto toho presadzuje takým spôsobom, ako presadzuje, aby štát ďalej investoval milióny do starého systému, ktorý fungoval zle. Každoročne padal systém,“ povedal na utorňajšej tlačovej konferencii minister.

Zároveň odmietol, že by systém bol v súčasnosti absolútne nefunkčný. „Funguje ale za veľmi náročných podmienok, aj vďaka nesúčinnosti tejto firmy,“ dodal. Podľa Mikloša nie je pravda, že vratky DPH sa vyplácajú naslepo.

Pre kolaps u daniarov padali hlavy

Minister financií Ivan Mikloš po odvolaní Igora Krnáča z funkcie poveril vedením finančnej správy doterajšiu generálnu riaditeľku sekcie ciel Máriu Machovú. Vo svojej funkcii by mal pritom skončiť aj poverený riaditeľ Kompetenčného centra finančných operácií Miroslav Mikulčík.

Krnáč informoval o vážnom stave

O vážnosti aktuálneho stavu informoval podľa predstaviteľov spoločnosti Novitech v súčasnosti už bývalý prezident finančnej správy Igor Krnáč ministra financií Ivana Mikloša listom z 18. februára.

Dva dni pred svojím odvolaním z funkcie Krnáč Miklošovi podľa zverejneného listu písal o tom, že vzniknuté problémy ohrozujú správu daní, a že by mala finančná správa na základe rozhodnutia porady vedenia používať až do úplného odstránenia problémov systému KONS IS riešenia od spoločnosti Novitech.

Tento systém Krnáč odporúčal v záujme toho, aby „boli plnené všetky povinnosti, a tiež aby bol zabezpečený proces správy a výberu daní objektívnym a správnym spôsobom“. Zároveň tento postup Igor Krnáč označil za jediné efektívne a rýchle riešenie. V pondelok Ivan Mikloš Krnáča z funkcie odvolal.

Minister financií však podľa slov hovorcu Martina Jaroša dostal list od bývalého šéfa daniarov až po jeho odvolaní. „Takýto list bol ministrovi doručený po odvolaní pána Krnáča, avšak je písaný v inom tóne, ako list, ktorý písal pár dní predtým,“ uviedol Jaroš pre agentúru SITA.

Video: Mikloš odvolal šéfa finančnej správy Igora Krnáča

Novitech sa bráni

Predstavitelia Novitechu na tlačovej besede predložili viaceré dokumenty, ktoré podľa nich svedčia o nezvládnutí celého prechodu na nový informačný systém zo strany Finančnej správy SR a aj samotného Ministerstva financií SR.

Spoločnosť predložila napríklad aj list, ktorým ju prvýkrát 26. januára 2012 požiadal Miroslav Mikulčík, riaditeľ Kompetenčného centra finančných operácií, o súčinnosť a migráciu systémov.

Spôsob, akým má však Novitech spolupracovať s finančnou správou, je podľa Jozefa Baluna presne stanovený v podpísaných zmluvách a dodatkoch a vedenie finančnej správy ju podľa jeho slov „nemôže jedným papierom vyzvať na migráciu“. „Nebol splnený základný predpoklad – vyzmluvnenie,“ zhrnul Balun dôvody, prečo nemohla spoločnosť poskytnúť súčinnosť.

Stop od Mikulčíka

Novitech tvrdí, že na jeseň minulého roka bol pripravený dodatok k zmluve, ktorý obsahoval vyzmluvnenie aplikácií nového centralizovaného informačného systému (IS RDS), ako aj migráciu a bližšie nešpecifikovanú integráciu tohto systému na nový KONS IS. Miroslav Mikulčík, v tom čase poradca ministra financií Ivana Mikloša, však neskôr podľa spoločnosti z „nepochopiteľných príčin všetko stopol“ s tým, že žiadny dodatok sa podpisovať nebude.

Cena dodatku predstavovala podľa zverejnených informácií zhruba 2,9 miliónov eur bez DPH a jeho súčasťou bola aplikácia na spustenie systému, ktorý mal zahŕňať legislatívne zmeny od začiatku tohto roka ako aj migráciu a integráciu na KONS IS.