Sieť 4G sa na Slovensku rozrastá, frekvencie získalo aj O2

3.1.2014

BRATISLAVA 3. januára (WEBNOVINY) – Telekomunikačný operátor Telefónica Slovakia, ktorý na slovenskom trhu vystupuje pod značkou O2, získal v aukcii Telekomunikačného úradu (TÚ) SR frekvencie pre sieť štvrtej generácie (4G). Tá je vhodná najmä pre rýchly prenos dát. Za dva bloky v pásme 800 MHz a jeden blok v pásme 1 800 MHz O2 zaplatí štátu 40,3 mil. eur.

„Získané frekvencie nám umožnia ďalej rozvíjať našu sieť 4G. Spoločnosť Telefónica Slovakia teraz vlastní aj pásmo 800 MHz, ktoré je hodnotnejšie ako ostatné frekvencie pre 4G sieť a umožňuje nám vybudovať novú celoštátnu sieť,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Telefónica Slovakia Ramiro Lafarga.

Najviac frekvencií získal Telekom

Podľa informácií, ktoré ešte v decembri priniesol denník SME, uspeli v aukcii frekvencií pre 4G okrem O2 aj Telekom, Orange a podľa informácii týždenníka Trend aj firma Swan. Najviac frekvencií na rýchle mobilné siete štvrtej generácie získal podľa denníka SME Telekom. Orange a Telefónica získali o niečo menej frekvencií.

Aukcia podľa denníka prinesie do štátneho rozpočtu viac peňazí, ako sa pôvodne očakávalo. Súčet vyvolávacích cien za 38 rôznych frekvencií bol 142,4 milióna eur, výnos z aukcie sa pohybuje okolo 210 miliónov eur.

Regulátor určil minimálne pokrytie i rýchlosti

Víťazi, ktorí vzišli z aukcie frekvencií, sa museli regulátorovi zaviazať, že pásmami 800 Mhz a 1 800 Mhz pokryjú aspoň štvrtinu obyvateľstva už do konca roka 2015. Pásmom 2 600 MHz, ktoré je vhodné predovšetkým pre husto zastavané oblasti, ale aj pre hraničné oblasti akou je napríklad Bratislava, budú musieť do konca roka 2015 pokryť minimálne desatinu obyvateľov Slovenska. Pokrytie sa má podľa kritérií TÚ SR v nasledujúcich rokoch ďalej zvyšovať.

Regulátor určil aj minimálne rýchlosti. Tie majú predstavovať aspoň 2 Mbit/s pre downlink a 256 kbit/s pre uplink. Ďalšou podmienkou TÚ SR je národný roaming. To znamená, že víťazi aukcie budú musieť ostatným operátorom poskytnúť prístup k svojej sieti. Podmienka je však obmedzená len na pásma 900 a 1 800 MHz.