Skrachované sklárne v Poltári si prevezme nový majiteľ

10.12.2012

BANSKÁ BYSTRICA 10. decembra (WEBNOVINY) – Majetok skrachovaných sklární Slovglass Poltár si v pondelok prevezme nový majiteľ – firma Convey a. s., ktorá zaň správcovi konkurznej podstaty ponúkla najvyššiu sumu spomedzi troch záujemcov.

Akú konkrétne, správca konkurznej podstaty Ladislav Kokavec odmietol pre agentúru SITA uviesť.

„Konkurz sa týmto končí, zo získaných prostriedkov začíname uspokojovať nároky veriteľov,“ povedal Kokavec.

Či a kedy nový majiteľ obnoví v sklárňach výrobu a zamestná aspoň časť z bývalých pracovníkov, je otázne. Ako ešte v auguste informovala Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO), nový investor bude musieť do revitalizácie sklární investovať v stredno až dlhodobom horizonte zhruba 20 miliónov eur.

Podnik Slovglass Poltár ukončil výrobu a prepustil posledných 435 zamestnancov v decembri minulého roka, keď sa po neúspešnej reštrukturalizácii ocitol v bankrote. Vtedajší majiteľ – spoločnosť Emel Bratislava sklárne tiež kúpila v konkurze, a to v marci 2009 prostredníctvom firmy Depozit Slovakia. Vládna SR v máji na výjazdovom zasadnutí v Poltári poverila ministra hospodárstva Tomáša Malatinského, aby prostredníctvom SARIO začal hľadať pre poltárske sklárne strategických investorov s cieľom zachovať sklársku výrobu v tomto meste.

Ako vtedy povedal premiér Robert Fico, vláda je pripravená pomôcť len veľkému investorovi, ktorý pôsobí v oblasti výroby skla a má záujem obnoviť v Poltári výrobu. „Nie tak, že príde ďalší nový vlastník, zoberie pomoc a o pol roka budú sklárne tam, kde teraz. Nebudeme dávať peniaze novým vlastníkom Poltáru, ktorí sa objavia odnikadiaľ,“ povedal premiér po zasadnutí vlády v Poltári.

História poltárskych sklární siaha až do roku 1836. Produktové portfólio firmy sa skladalo z kalíškoviny, darčekového skla, stolovacieho skla a doplnkov. Svoje výrobky podnik vyvážal do Veľkej Británie, Talianska, Španielska, Nemecka, Francúzska, USA, do Kanady, Austrálie, či do krajín Blízkeho východu.