Slováci využívajú spotrebné úvery najmä na rekonštrukcie

19.12.2013

BRATISLAVA 19. decembra (WEBNOVINY) – Slováci prejavujú záujem o úvery najviac v závere roka, pričom tretinu spotrebných úverov používajú na zlepšenie bývania. Naopak, čerpanie úverov na nové darčeky skončilo na chvoste.

Tretina úverov na rekonštrukciu

Vyplynulo to z prieskumu Poštovej banky, ktorý uskutočnila agentúra 2muse v novembri tohto roka na vzorke 500 klientov banky. „Dohady, že ľudia využívajú zvýhodnené úvery ku koncu roka najmä na nákup vianočných darčekov, sa podľa prieskumu Poštovej banky nepotvrdili. Aj v predvianočnom čase prevláda čerpanie úverov na nevyhnutné veci spojené s bývaním,“ povedala hovorkyňa Poštovej banky Naďa Urbanová.

Viac ako tretina spotrebných úverov, približne 34 %, ide na rekonštrukciu domu či bytu. Na vybavenie domácnosti spotrebičmi a nábytkom ďalších 21 %. Tretím najčastejšie menovaným dôvodom čerpania spotrebného úveru je kúpa alebo oprava automobilu. Uviedlo to 12 % mužov a 6 % žien.

Pôžičky aj na svadbu

Muži častejšie využívajú úver aj na refinancovanie starých pôžičiek. Ženy zase dominujú podľa výsledkov prieskumu pri čerpaní úveru na financovanie životnej udalosti, ako je napríklad svadba alebo pohreb. Na tento účel sa úver rozhodlo využiť len 1 % mužov.

O úvery majú Slováci záujem podľa Poštovej banky aj z menej zvyčajných dôvodov. Pred Vianocami si požičali napríklad na zaplatenie vstupného poplatku do investičnej spoločnosti či na opravu zubov. Pôžičky si pred sviatkami Slováci berú podľa prieskumu aj na príjemnejšie účely, ako sú napríklad veľké rodinné oslavy.