Slovenské firmy ukrývajú kapitál najmä na Paname a v USA

11.7.2013

BRATISLAVA 11. júla (WEBNOVINY) – Záujem slovenských podnikateľov o daňovú optimalizáciu a zabezpečenie anonymného vlastníctva prostredníctvom zahraničných firiem pokračoval aj v prvom polroku 2013.

Počet slovenských spoločností, ktoré majú vlastníka v destináciách považovaných za daňový raj, sa celkovo zvýšil o 120 a dosiahol tak 3 764.

Vyplýva to z analýzy poradenskej spoločnosti Bisnode Slovensko, ktorá tento typ informácií čerpá výhradne z verejne dostupných zdrojov.

„Prvá polovica roku 2013 sa na Slovensku niesla v duchu neutíchajúceho záujmu podnikateľov o daňovú optimalizáciu, ochranu majetku, menšiu byrokraciu a zaistenie anonymného vlastníctva prostredníctvom zahraničných firiem. Medzi najatraktívnejšími miestami tak opäť figurujú Seychely, nasledujú Panama, Spojené štáty americké, nárast sme zaznamenali aj v prípade Belize, či Holandska,“ uviedol Milan Seliak, riaditeľ Bisnode Slovensko.

Seychely sa podľa jeho slov využívajú prevažne na zaistenie anonymity a v poslednom období sa stávajú favoritmi medzi daňovými rajmi u českých a slovenských podnikateľov. Obľuba Seychelský ostrovov, a do značnej miery aj Spojených štátov amerických, je daná možnosťou utajiť konečného vlastníka spoločnosti.

Česká republika podľa analýzy zaznamenala v prvom kvartáli 2013 historicky prvý pokles záujmu o daňové raje, avšak v druhom kvartáli sa situácia zmenila. „Dochádzka k turbulenciám v politike a neistote ohľadom budúceho vývoja. V posledných mesiacoch sa však počet českých spoločností, ktoré majú vlastníka v daňovom raji zvýšil o 43 na 12 719,“ uviedol Seliak.

Prepočet spoločnosti Bisnode Slovensko zohľadňuje výhradne primárnu väzbu medzi vlastníkom a ovládaným subjektom, nie ďalšie väzby týkajúce sa vlastníka. Do prepočtov boli zaradené iba verejne dostupné informácie o vlastníckych vzťahoch tuzemských firiem, ktoré má Bisnode k dispozícii. Spoločnosť Bisnode bola založená v roku 1989 a má viac ako 3 000 zamestnancov v 17 európskych krajinách.