Slovensko má v rámci EÚ siedme najlacnejšie potraviny

30.6.2013

BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) – Priemerná slovenská domácnosť minie mesačne na nákup potravín a nealkoholických nápojov vyše 200 eur, čo predstavuje až štvrtinu z jej celkových spotrebných výdavkov.

Je preto pochopiteľné, že cenovky na potravinových výrobkoch Slovákov zaujímajú a často sú nielen hlavným, ale aj jediným kritériom pri ich nákupoch.

Odpoveď na to, aké drahé potraviny na Slovensku máme, priniesol len pred niekoľkými dňami Štatistický úrad EÚ (Eurostat).

Slovensko má v rámci EÚ siedme najlacnejšie potraviny a nealkoholické nápoje.

Hoci táto informácia znie na prvý pohľad pre slovenského spotrebiteľa priaznivo, má svoje „ale“. Lacnejšie potraviny ako my majú totiž všetky tri susedné krajiny V4.

Nákup potravín v Poľsku je v priemere lacnejší o – 30 %, v Maďarsku o – 7 % a v Česku o – 3 %. To býva lákadlom, hoci pre našu ekonomiku škodlivým, pre Slovákov žijúcich v prihraničných oblastiach. Menej platia za ten istý nákup potravín v rámci EÚ už iba v Rumunsku, Bulharsku a Litve.

Najviac za potraviny zaplatia severania

Naopak, najviac za nákup potravín platia severania. Dáni v priemere o 64 % viac ako my, Švédi o 43 % a Fíni o 37 %. Rakúske ceny potravín a nealkoholických nápojov sú vyššie oproti našim o 38 %.

Iná ponuka značiek ako u nás ale robí rakúske potraviny atraktívnymi, aj napriek vyšším cenám, najmä pre časť obyvateľov Bratislavy a okolia. O vyše tretinu sú potraviny drahšie ešte v prípade Írska a Luxemburska.

Blíži sa obdobie dovoleniek. Hoci mnoho pobytov je dnes už „all inclusive“, aspoň nejaký nákup potravín sa pritrafí na dovolenke asi každému z nás.

Z obľúbených dovolenkových destinácií vyjde slovenských dovolenkárov najdrahšie nákup potravín v Taliansku (o 28 % viac ako u nás), vo Francúzsku (o 25 %) či v Grécku (o 20 %).

Naopak, najlacnejšie a to o – 22 % nakúpime potraviny v už spomínanom Bulharsku. Od 1. júla sa členom EÚ stáva aj Chorvátsko – najobľúbenejšia dovolenková destinácia Slovákov. Za potravinový nákup v tejto krajine zaplatíme približne o 6 % viac ako u nás.

Ceny potravín rastú aj tento rok

Hoci sú u nás ceny potravín nižšie ako vo väčšine krajín únie, rozdiely medzi platmi Slovákov a väčšiny Európanov sú ešte viditeľnejšie. Len pre porovnanie, severania síce nakupujú o 37 % až 64 % drahšie potraviny ako my, no na výplatných páskach vidia sumy v priemere asi štvornásobne vyššie.

Slováci sa zároveň pasujú s piatym najväčším podielom nezamestnaných, nakoľko bez práce je u nás každý siedmy ekonomicky aktívny Slovák.

Na vývoj cien potravín vplýva v každej ekonomike niekoľko faktorov – od spotrebiteľského dopytu cez daňové zaťaženie až po náklady spojené s ich výrobou či prepravou do obchodov. Pri neeurových krajinách svoju rolu
zohráva aj vývoj kurzu meny danej krajiny voči euru.

Ceny potravín na Slovensku rastú aj v tomto roku. Najrýchlejšie medziročné tempo rastu máme už ale zrejme za sebou, nakoľko v úvode roka sme boli svedkami takmer 6 % – ného rastu cien potravín, po ktorom ale nasledovalo spomalenie rastu smerom k 4 % a obdobnú úroveň očakávame aj po zvyšok roka.

Na druhej strane, prognózovať vývoj cien potravín je mimoriadne náročné, nakoľko ich vývoj závisí od počasia, následne od úrody a vývoja cien poľnohospodárskych komodít ale aj ropy na svetových trhoch.

O koľko sú drahšie / lacnejšie potraviny a nealkoholické nápoje v krajinách v porovnaní so SR
1. Dánsko64%2. Švédsko43%3. Rakúsko38%4. Fínsko37%5. Írsko36%6. Luxembursko33%7. Taliansko28%8. Belgicko26%9. Francúzsko25%10. Cyprus25%11. Nemecko22%12: Grécko20%13. Veľká Británia20%14. Malta13%15. Slovinsko11%16. Holandsko10%17. Španielsko7%18. Chorvátsko6%19. Portugalsko2%20. Estónsko0%21. Lotyšsko0%22. Česko-3%23. Maďarsko-7%24. Litva-11%25. Bulharsko-22%26. Rumunsko-23%27. Poľsko-30%
Zdroj: Prepočet Poštovej banky podľa údajov Eurostatu za rok 2012