Slovensko zacvaká za EXPO v Miláne viac ako dalo v Šanghaji

19.10.2012

BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) – Účasť Slovenska na svetovej výstave EXPO Miláno 2015 bude stáť necelé 4 mil. eur. Z toho vyše 3 mil. eur by mali smerovať na samotnú realizáciu expozície a zvyšných 950 tisíc eur na prevádzku.

„Na financovaní 90 % nákladov na zabezpečenie účasti Slovenska na EXPO Miláno 2015 by sa mali viazaním výdavkov vo svojich rozpočtových kapitolách podieľať štyri zainteresované rezorty, ktorými sú: ministerstvo hospodárstva, ministerstvo dopravy, ministerstvo kultúry a ministerstvo školstva,“ informoval rezort hospodárstva.

Zvyšné náklady budú kryté príspevkovými organizáciami, v ktorých ministerstvo hospodárstva vykonáva akcionárske práva. Taliansky organizátor predbežne vykalkuloval pre Slovensko podľa ich trhových platných cien náklady potrebné na expozíciu vo výške 6 mil. eur.

Ministerstvo hospodárstva však chce ušetriť približne 2 mil. eur tým, že výstavbu slovenského pavilónu zabezpečia slovenské dodávateľské firmy a prevádzku pavilónu bude zabezpečovať slovenský personál. Financovanie účasti Slovenska na EXPO Miláno 2015, ktorú musí ešte schváliť vládny kabinet, bude rozložené na obdobie rokov 2013 až 2015.

Pre porovnanie stála Slovensko ostatná svetová výstava EXPO Šanghaj 2010 vyše 3,3 mil. eur. Účasť na svetovej výstave EXPO Zaragoza 2008 vyšla Slovensko na zhruba 2 mil. eur.

Slovensko by malo mať svoju expozíciu v národnom pavilóne na ploche tisíc metrov štvorcových. Ministerstvo hospodárstva, ktoré je hlavným koordinátorom účasti Slovenska na svetovej výstave, v najbližšom období uskutoční výberové konanie na generálneho komisára.

Ten bude splnomocnencom vlády pre slovenskú expozíciu na Svetovej výstave EXPO Miláno 2015. Do konca júna budúceho roka má ministerstvo návrh na vymenovanie generálneho komisára predložiť vládnemu kabinetu.

Následne do konca júna budúceho roka by mal byť známy aj realizátor slovenskej expozície, ktorého chce rezort hospodárstva hľadať prostredníctvom tendra.

Svetová výstava EXPO Miláno 2015 sa bude konať od 1. mája do 31. októbra 2015. Jej základnou témou je “Uživiť planétu, energia pre život“. Kľúčovými slovami svetovej výstavy v roku 2015 sú potraviny, energia, planéta, život, človek.

Hlavným cieľom EXPO Miláno 2015 je výmena skúseností v oblasti výživy a jej udržateľnosti a prezentácia originálnych metód zabezpečenia výživy, ktorá dáva človeku energiu pre jeho plnohodnotný život,“ konštatoval rezort