Slovenský HDP na občana je o štvrtinu nižší ako priemer EÚ

12.12.2013

BRATISLAVA 12. decembra (WEBNOVINY) – Hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa podľa parity kúpnej sily sa vlani na Slovensku rovnal 76 percentám priemeru Európske únie.

V Luxembursku to bolo 263 % priemeru EÚ, v Bulharsku iba 47 %. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil vo štvrtok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

V rámci ostatných krajín majú najvyšší HDP na obyvateľa Rakúsko, Írsko, Holandsko a Švédsko, Dánsko, Nemecko a Belgicko kde sa nachádza zhruba o 20 až 30 % vyššie ako priemer EÚ. Vo Fínsku HDP na obyvateľa dosahuje zhruba 115 % priemeru európskej dvadsaťosmičky. Najbližšie k priemeru EÚ sú Francúzsko, Veľká Británia a Taliansko.

Španielsko a Cyprus sa nachádzajú zhruba 10 % pod priemerom, kým Malta, Slovinsko, Česká republika dosahujú 80 až 90 % priemeru EÚ. Slovensko, Portugalsko, Grécko, Litva a Estónsko majú HDP na hlavu o 20 až 30 % nižší ako priemer EÚ. HDP na obyvateľa na úrovni 60 až 70 % HDP priemeru celého bloku dosahujú Poľsko, Maďarsko, Lotyšsko a Chorvátsko. Najchudobnejšie krajiny bloku sú Rumunsko a Bulharsko, ktorých HDP na obyvateľa predstavuje pod 50 % priemeru EÚ.