Sociálna poisťovňa chce s lekármi komunikovať elektronicky

30.3.2012

BRATISLAVA 30. marca (WEBNOVINY) – Sociálna poisťovňa (SP) je podľa jej šéfa Ľuboša Lopatku pripravená na automatické zúčtovanie zdravotných výkonov s lekármi. Ako ďalej uviedol na tlačovej besede, všetkým lekárom, s ktorými poisťovňa spolupracuje, už zaslala návrh príslušnej zmluvy na podpis.

„Zachytili sme, že Asociácia súkromných lekárov pre nás veľmi prekvapivo odporúča týmto lekárom, aby nepodpisovali s nami takéto dohody,“ upozornil Lopatka.

Verí, že ide len o nedorozumenie, ktoré sa nakoniec vyjasní. „V opačnom prípade by sme si museli myslieť, že chcú brániť nejakému prirodzenému progresu,“ uviedol šéf poisťovne na adresu Asociácie súkromných lekárov. Automatické zúčtovanie zdravotných výkonov je pritom podľa Lopatku prospešné pre obe strany.

Sociálna poisťovňa v súčasnosti spolupracuje s takmer 2,7 tisíc lekármi. „S 2 559 lekármi, čo je 95 % z nich, už máme dohodu o elektronickej komunikácii,“ tvrdí Lopatka. Jeho zámerom však je, aby títo lekári komunikovali s poisťovňou elektronicky aj pri zúčtovaní zdravotných výkonov.

Podľa Lopatku by to prinieslo zvýšenie jednoduchosti vzájomnej komunikácie a odstránenie prípadných chýb. „Myslím si osobne, že určite sa Asociácia súkromných lekárov nechce správať spiatočnícky a poškodiť súkromným lekárom,“ dodal šéf poisťovne.

Prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor pre agentúru SITA uviedol, že odporúčanie nepodpisovať zmluvy dostali členovia Zdravity. Ide o občianske združenie lekárov založené s cieľom formulovania spoločných požiadaviek na obsah zmlúv a dodatkov. Funguje na základe plnej moci, ktorú lekári odovzdali práve Pásztorovi.

Tomu sa pritom na zmluve od Sociálnej poisťovne nepozdáva to, že ju s lekármi nikto vopred neprerokoval. „Zatiaľ tam nie je žiadny obsahový konflikt,“ zdôraznil. Aktuálne zmluvu študujú právnici Zdravity, tí sa majú vyjadriť, či je v poriadku alebo nie.

Podľa Pásztora by to malo byť jasné maximálne do 14 dní. „Ak to bude v poriadku, nemáme problém zmluvy podpísať,“ vyhlásil. Súčasná situácia je podľa neho dôsledkom nedostatočnej komunikácie zo strany Sociálnej poisťovne.