Sociálna poisťovňa komplikuje ľuďom život s trvalým príkazom

BRATISLAVA 2. marca (WEBNOVINY) – Sociálna poisťovňa skomplikovala život občanom, ktorí povinné odvody posielajú cez trvalý príkaz.

Od 1. marca totiž platí identifikácia platieb. To znamená, že každá mesačná splátka musí mať variabilný a špecifický symbol.

Variabilný symbol predstavuje číslo fyzickej, alebo právnickej osoby a prideľuje ho poisťovňa. Kameň úrazu nastáva pri špecifickom symbole. Ten sa skladá z dátumu, čiže dňa, mesiaca a roku, za ktorý platbu občania posielajú. Špecifický symbol sa tak každým mesiacom bude meniť.

Ľudia, ktorí sa doteraz spoliehali na trvalý príkaz, si ho môžu rovno zrušiť. Neostáva im nič iné, len si špecifický symbol individuálne upraviť a poslať jednorázovú platbu. Banky totižto službu automatickej zmeny mesiaca podľa televízie TA3 neponúkajú.

Riešením nového problému by mohli byť platby cez inkaso, tie však Sociálna poisťovňa nepodporuje.

Ak občania nebudú platby identifikovať, porušia zákon a budú im hroziť veľké pokuty. Podľa hovorkyne Sociálnej poisťovne Jany Ďuriačovej: „Zákon stanovuje hornú hranicu pokuty na 16 500 eur“.

Poisťovňa bude údajne v prvých mesiacoch k „lajdákom“ tolerantná. Televízia dodala, že Sociálna poisťovňa rozmýšľa aj nad platbou cez inkaso.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...