Španielsko predĺži vyplácanie podpory, hoci krajina šetrí

15.8.2012

MADRID 15. augusta (WEBNOVINY) – Španielsky premiér Mariano Rajoy oznámil, že jeho vláda predĺži program vyplácania podpory dlhodobo nezamestnaným, hoci presadzuje škrty vo výdavkoch v objeme miliárd eur, aby nemusela žiadať o širšiu zahraničnú pomoc.

Rajoy uviedol, že jeho konzervatívna vláda bude ďalších šesť mesiacov pokračovať vo vyplácaní podpory 400 eur mesačne občanom, ktorým sa skončil nárok na zvyčajné dvojročné vyplácanie dávok v nezamestnanosti.

Ide o program, ktorý sa mal skončiť tento týždeň.

„Predĺžime to, pokúsime sa to zlepšiť,“ povedal Rajoy po utorkovej schôdzke so španielskym kráľom Juanom Carlosom.

Očakáva sa, že premiér sprísni podmienky pre vyplácanie podpory, na ktorú v súčasnosti majú nárok ľudia aktívne si hľadajúci prácu. Náklady na predĺženie programu sa už zahrnuli do rozpočtu pre tento fiškálny rok.

Nezamestnanosť v Španielsku je najvyššia za najmenej 30 rokov, pričom bez práce je takmer štvrtina obyvateľstva. Približne štvrť milióna ľudí v súčasnosti žiada o dávku v sume 400 eur mesačne a do konca roka na ňu bude mať nárok takmer 750 tis. Španielov, keďže vyplácanie zvyčajnej podpory sa im skončí.

Španielsko pritom musí zredukovať deficit rozpočtu v tomto roku na úroveň 6,3 % hrubého domáceho produktu (HDP) z vlaňajšej úrovne 8,9 %. V budúcom roku musí jeho deficit klesnúť na 4,5 % HDP.