Spoločnosť Ivana Kmotríka bude stavať elektráreň v Srbsku

25.4.2012

BRATISLAVA 25. apríla (SITA) – Medzinárodný tender na výstavbu a prevádzku paroplynovej elektrárne v srbskom meste Novi Sad vyhrala akciová spoločnosť GGE, ktorá patrí do skupiny Grafobal slovenského podnikateľa Ivana Kmotríka.

Tá bude na investícii vo výške 450 mil. eur spolupracovať s firmou NIS Gazprom NEFT. Ako agentúru SITA informovala Miriam Oravkinová zo spoločnosti GGE, paroplynový cyklus bude dodávať elektrickú energiu pre spoločnosť EPS a zároveň zásobovať teplom 380 tis. obyvateľov mesta Novi Sad.

„Projekt by mal byť uskutočnený v dvoch etapách, v rámci každej sa postaví inštalovaný výkon 230 MWe“ informovala Oravkinová. Prvá etapa by mala byť dokončená do konca roka 2014, druhá do konca 2019. Tender na výstavbu paroplynového cyklu bol vyhlásený v roku 2009.

Skupina GGE vznikla v roku 2007 a podniká ako strategická investičná spoločnosť v energetickom priemysle. Patrí medzi významných hráčov v oblasti výroby a dodávky tepla, elektrickej energie, ako aj pri dodávkach plynu. Na Slovensku prevádzkuje viaceré výrobné zdroje. Dcérska spoločnosť Elgas je zároveň tretím najväčším dodávateľom plynu pre veľkoodberateľov na Slovensku. Spoločnosť zamestnáva viac ako 150 ľudí.