Spoločnosť Zentiva oslavuje desiate narodeniny

25.6.2013

BRATISLAVA 25. júna (WBN/PR) – Značka Zentiva oslavuje v tomto roku desiate jubileum svojej existencie. Vznikla v roku 2003 spojením českej spoločnosti Léčiva so slovenskou Slovakofarmou. Spoločnosť Zentiva je súčasťou skupiny Sanofi a poprednou medzinárodnou farmaceutickou firmou, ktorej produkty používa viac ako miliarda ľudí v 50 krajinách Európy, Afriky a Stredného východu. Zentiva zamestnáva celosvetovo viac ako 6 tisíc ľudí. Ambíciou Zentivy do ďalších rokov je naďalej rozširovať dosah cenovo dostupnej zdravotnej starostlivosti a uspokojiť tak potreby pacientov v jednotlivých krajinách.

”V tomto roku slávime desiate výročie, ale historické korene značky Zentiva sú oveľa dlhšie. Siahajú až do 15. storočia, kedy bola v centre Prahy založená slávna lekáreň U černého orla. Dnes je Zentiva lídrom českého i slovenského trhu vo vývoji, výrobe aj distribúcii moderných, vysokokvalitných a cenovo dostupných generických liečebných prípravkov. Každé štvrté balenie lieku predané v Slovenskej republike nesie značku Zentiva,” hovorí komunikačná manažérka Sanofi a Zentiva na Slovensku Beáta Kujanová.

Vďaka výrobným závodom v Českej republike, v Rumunsku a Turecku sa dnes Zentiva významne podieľa na výrobných aktivitách Sanofi v celosvetovom meradle. Výrobné oddelenie Zentivy produkuje ročne okolo 500 miliónov balenie liekov. V roku 2012 uviedla Zentiva na trh 178 produktov, v súčasnosti ponúka vyše 500 produktov v 800 liekových formách. To predstavuje prvenstvo v rámci Českej a Slovenskej republiky a jedno z najrozsiahlejších generických portfólií v celej Európe, ktoré pokrýva všetky hlavné terapeutické oblasti: lieky na liečbu kardiovaskulárnych ochorení, zdravie ženy, respiračné prípravky, lieky proti infekciám a plesniam, urologické prípravky, lieky na liečbu ochorení centrálnej nervovej sústavy, analgetiká a gastrointestinálne prípravky. Do výskumu a vývoja liekov investuje Zentiva v Českej republike ročne viac ako 30 miliónov eur a ročne podáva 25 patentov.

Zentiva ponúka okrem generík tiež celý rad prípravkov určených na voľný predaj v mnohých dôležitých terapeutických oblastiach. Vlastný vývojový a licenčný tím kontroluje, aby Zentiva bola so svojimi produktmi medzi prvými na trhu ihneď po vypršaní patentov originálnych výrobcov, a zároveň pracuje na vývoji portfólia a navrhuje nové liekové formy či ich kombinácie. V oblasti výskumu a vývoja spolupracuje s ďalšími viac ako 25 výskumnými centrami po celom svete.

Pražské sídlo Zentivy získava v rámci skupiny Sanofi na dôležitosti, od roku 2011 sa z Prahy riadi všetka medzinárodná činnosť skupiny Sanofi v oblasti vytvárania portfólia budúcich produktov, vývoja generických liečiv a ich uvádzania na trh. Portfólio spoločnosti Sanofi je veľmi diverzifikované. Zahŕňa originálne produkty (Sanofi), generické lieky (Zentiva), voľne predajné prípravky, vakcíny (Sanofi Pasteur) a lieky na zriedkavo sa vyskytujúce ochorenia (Genzyme).

ZENTIVA NA VO SVETE:
• Zentiva poskytuje svoje produkty takmer miliarde ľudí po celom svete.
• Je treťou najväčšou generickou spoločnosťou v Európe.
• Pôsobí na viac ako 50 trhoch v Európe, Afrike a na Strednom východe.
• Zamestnáva viac ako 6 500 ľudí.
• Ročne vyrába viac ako 500 miliónov balení liekov.

ZENTIVA NA SLOVENSKU:
• Zentiva je najväčšia spoločnosť v oblasti generických liekov na Slovensku.
• Skupina Sanofi je vedúca farmaceutická skupina na Slovensku s trhovým podielom takmer 25%.*
• Každé štvrté balenie farmaceutického produktu používaného na Slovensku pochádza od Sanofi a Zentiva.
• V roku 2012 uviedla spoločnosť na slovenský trh 12 nových produktov.

* Zdroj: IMS data 2012

O spoločnosti Zentiva
Zentiva je spoločnosťou skupiny Sanofi, je popredná medzinárodná farmaceutická spoločnosť pôsobiaca vo viac ako 50 krajinách strednej a východnej Európy, Stredného východu a Afriky. Poskytuje moderné, kvalitné a cenovo dostupné liečivá pre viac ako miliardu pacientov. Sídlo spoločnosti i centrum výroby a rozvoja je v Prahe. Zentiva zamestnáva celosvetovo 6 500 ľudí.

O spoločnosti Sanofi
Sanofi, vedúca svetová farmaceutická spoločnosť skúma, vyvíja a prináša terapeutické riešenia so zameraním na potreby pacientov. Silné stránky spoločnosti v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti sú založené na siedmich platformách rastu: liečba diabetu, humánne vakcíny, inovatívne lieky, zdravotná starostlivosť o spotrebiteľa, nové perspektívne trhy, zdravie zvierat a Genzyme. Spoločnosť Sanofi je kótovaná na burzách v Paríži (EURONEXT: SAN) a New Yorku (NYSE: SNY).