SPP stále čaká na peniaze od Gazpromu

28.6.2013

BRATISLAVA 28. júna (WEBNOVINY) – Slovenskému plynárenskému priemyslu, a.s. (SPP) sa zatiaľ nepodarilo získať od Gazpromu vrátenie platieb za dodávky zemného plynu.

Najväčší ruský producent plynu pritom vrátil v prvom kvartáli tohto roka európskym firmám na základe revízii kontraktov o dlhodobých dodávkach 23 miliárd ruských rubľov (RUB).

Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca SPP Peter Bednár, rokovania o úprave dlhodobého kontraktu so spoločnosťou Gazprom export stále pokračujú.

„Momentálne však tieto rokovania ešte nie sú uzavreté,“ podotkol Bednár.

Slovenský dominantný dodávateľ zemného plynu verí, že podobne ako iným európskym firmám, sa aj jemu podarí upraviť s ruským gigantom dlhodobý kontrakt o dodávkach zemného plynu.

„Podľa doterajšieho vývoja rokovaní o úpravách parametrov kontraktu na dodávku plynu veríme v ich priaznivý výsledok. Môžeme konštatovať, že zatiaľ obe strany postupujú pri rokovaniach konštruktívne,“ uzavrel Bednár.

Gazprom označuje spätné platby európskym klientom ako „retroaktívne platby“. Tie by nemali v tomto roku presiahnuť čiastku 900 miliónov amerických dolárov (USD).

Celková suma kompenzácii dosiahla vlani 102,7 miliárd RUB, čo bolo menej, než si plynárenský monopol naplánoval. Cenové ústupky môžu Gazpromu pomôcť stabilizovať jeho trhový podiel v Európe, kde uspokojuje zhruba štvrtinu dopytu po plyne.

Firme by to zároveň malo uľahčiť plnenie plánu, ktorý ráta s rastom exportu plynu do Európy v tomto roku o 10 % na 152 miliárd kubických metrov.