Štát sa ešte nedohodol s Rosatomom na výstavbe elektrárne

24.6.2013

BRATISLAVA 24. júna (WEBNOVINY) – Štát sa zatiaľ nedohodol s ruskou spoločnosťou Rosatom na jej vstupe do projektu výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.

Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič, rokovania o prípadnom vstupe ruského investora do Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska (JESS) naďalej pokračujú.

“Vzhľadom na pomerne limitovaný čas od ustanovenia pracovnej skupiny a komplexnosť problematiky prípravy a výstavby nového jadrového zdroja nebolo možné k dnešnému dátumu dospieť k jednoznačným záverom, ktoré by v dostatočnom detaile dávali odpoveď na otvorené otázky,“ uviedol Jurikovič.

Malatinský dostal povolenie vyjednávať s Rosatomom

Minister hospodárstva Tomáš Malatinský dostal od vládneho kabinetu poverenie vyjednávať s Rosatomom o jeho vstupe do spoločnosti JESS, ktorá by mala zabezpečiť výstavbu novej jadrovej elektrárni v Jaslovských Bohuniciach, v apríli tohto roku.

Ministerstvo hospodárstva by malo vládu informovať o prvých výsledkoch rokovaní do konca júna tohto roka. Ruská spoločnosť Rosatom už predstavila rozsah podpory pre projekt výstavby nového jadrového zdroja, ktorú očakáva od Slovenskej republiky.

Ruský investor chce mať podľa ministra hospodárstva Tomáša Malatinského napríklad dlhodobo garantovanú výkupnú cenu elektriny vyrobenej v novej jadrovej elektrárni. O ďalších požiadavkách ruského investora minister zatiaľ nechcel hovoriť.

Svoj 49-percentný podiel vo firme JESS chce predať český energetický gigant ČEZ. Slovensko. Spoločnosti ČEZ a JAVYS podpísali v januári tohto roka s ruským podnikom Rosatom memorandum. Memorandum vytvorilo tretej strane podmienky pre poskytnutie potrebných informácií o aktuálnom stave prípravy projektu nového jadrového zdroja v oblasti Jaslovských Bohuníc. Zvyšný 51-percentný podiel vlastní v JESS štát, a to prostredníctvom Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS). Na predávaný minoritný podiel má štát predkupné právo.

V projekte výstavby sa stále pokračuje

V projekte výstavby novej jadrovej elektrárne v Bohuniciach sa podľa predstaviteľov spoločnosti JESS stále pokračuje. Terajší akcionári schválili činnosti na tento rok, ktoré počítajú so zabezpečením projektu podľa plánu.

Ide napríklad o začatie procesu posúdenia vplyvu projektu na životné prostredie, takzvaná EIA, a ďalšie kroky súvisiace s prípravou projektu. Podľa štúdie realizovateľnosti reálne uvedenie novej jadrovej elektrárne do skúšobnej prevádzky je po roku 2025. Nová jadrová elektráreň môže mať výkon až 2 400 megawattov.

V rámci štúdie realizovateľnosti bolo analyzovaných šesť projektov tlakovodných elektrární od dodávateľov Areva, Atmea, konzorcium MIR 1200, Korea Electric Power Corporation, Mitsubishi a Westinghouse. Štúdia taktiež ukázala, že najvýhodnejší model zabezpečenia hlavného kontraktu je dodávka na kľúč, zahŕňajúca všetky dodávky a služby spojené s výstavbou a uvedením do prevádzky. Podľa pôvodných plánov by mala nová jadrová elektráreň stáť od 4 do 6 mld. eur.

Jadrová energetická spoločnosť Slovenska vznikla koncom roka 2009. Základné imanie spoločnosti bolo stanovené na 216,357 mil. eur. Manažérska kontrola podľa dohody oboch partnerov funguje na princípe rovnosti a konsenzu oboch partnerov.

Za strategického partnera pri výstavbe novej jadrovej elektrárne si vybrala spoločnosť ČEZ ešte prvá vláda Roberta Fica na základe prieskumu trhu, ktorý vykonalo Ministerstvo hospodárstva SR pod vedením vtedajšieho ministra Ľubomíra Jahnátka.