Študenti pracujúci na dohodu nemusia platiť zdravotné odvody

18.1.2013

BRATISLAVA 18. januára (WEBNOVINY) – Študenti stredných škôl a vysokoškoláci pracujúci na dohodu o brigádnickej práci študenta sú oslobodení od platenia odvodov do zdravotnej poisťovne.

Ako ďalej agentúru SITA informovala predsedníčka Študentskej rady vysokých škôl SR Katarína Stoláriková, túto skutočnosť im minulý týždeň potvrdil odbor poisťovníctva a makroekonomiky zdravotníctva sekcie financovania na ministerstve zdravotníctva.

„Tento krok vnímame ako pozitívny signál, že spoločnosť vníma študentov komplexne a motivuje nás v tvorbe návrhu ukotvenia štatútu študenta v legislatíve Slovenskej republiky, na ktorom Študentská rada vysokých škôl momentálne pracuje,“ uviedla.

Študenti vo veku od 18 do 26 rokov budú mať výnimku pri platení odvodov na dohodu. Pri zárobku na jednu dohodu o brigádnickej práci študenta do 155 eur bude za študenta zamestnávateľ v tomto roku tak ako v minulom platiť len odvody na garančné a úrazové poistenie 1,05 % zo zarobenej sumy.

Suma 155 eur sa pritom bude každý rok zvyšovať podľa toho, ako bude rásť priemerná mzda na Slovensku. Hranicu zárobku, do ktorej bude príjem študentov oslobodený od vyšších odvodov, totiž rezort práce stanovil ako 19,72 % z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov.