Študentské účty majú zľavy aj obmedzenia

9.9.2013

BRATISLAVA 9. septembra (WBN/PR) – Ak ste študent, môžete mať v banke účet so zľavou. Nie vždy sa však lacnejší účet oplatí. Zistite si, aké obmedzenia vás pri ňom čakajú.

Pri výbere študentského účtu by ste mali zvažovať niekoľko kritérií. Dôležité pre študenta, ktorý má zvyčajne hlboko do vrecka, sú cena účtu a poplatky s ním spojené.

Banky vám zvyčajne ponúknu zriadenie a vedenie účtu (nie všetky banky) bez poplatku, v rámci balíka potom máte neobmedzené platby debetnou kartou, niekoľko výberov z bankomatov, bezplatné zriadenie trvalých príkazov či internetbankingu. Vo VÚB banke máte v rámci Start konta bez poplatkov aj hotovostné vklady na účet.

„Ak študentovi na účet v priebehu mesiaca príde aspoň 100 eur a urobí aspoň 6 transakcií, získava navyše zadarmo poistenie, ktoré zahŕňa napríklad stratu alebo krádež dokladov či kľúčov,“ dodáva Alena Walterová, hovorkyňa VÚB banky.

Pri otvorení účtu nebuďte prekvapený, ak vám svieti na obrazovke záporná suma. Ak si účet otvoríte bez vkladu čo i len eura, banky na ňom odrátajú minimálny zostatok čo je niekoľko eur. Napríklad vo VÚB banke je sú to 3 eurá.

„Minimálny zostatok predstavuje rezervu na zaúčtovanie prípadných poplatkov súvisiacich s vedením účtu a chráni klienta pred skĺznutím do nepovoleného prečerpania. Táto suma je však stále na klientovom účte,” vysvetľuje hovorkyňa VÚB banky.

Výbery z bankomatov sú často limitované
Pred výberom účtu si preverte aj dostupnosť bankomatov vytipovanej banky v okolí vašej školy, internátu či knižnice. Online banky sú síce lacné, ale nemajú vlastné bankomaty, preto ak často peniaze vyberáte v hotovosti nemusí sa vám to oplatiť. Naopak, kamenné banky majú bankomatov viac a navyše na poplatkoch za výber z bankomatu vlastnej banky môžete ušetriť. Ak študujete v zahraničí, preverte si aj to či vaša banka má nejaké zľavy na výbery z bankomatu za hranicami Slovenska.

VÚB banka napríklad ponúka od 1. septembra pri Start konte pre študentov neobmedzený počet výberov z vlastných bankomatov, pričom doteraz bolo v cene konta iba 6 výberov. „Navyše všade v zahraničí majú zvýhodnený výber z bankomatu za 1,20 eur, pričom štandardný poplatok je v krajinách eurozóny 1,50 eur,” dodáva Walterová.

Na porovnanie, UniCredit Bank má v balíku Young26 zabalených 10 výberov mesačne z vlastných bankomatov a bankomatov jej bankovej skupiny UniCredit v zahraničí. Za výbery navyše si priplatíte. Z jej vlastných bankomatov 20 centov a z cudzích až 1,30 eur.

 Banka cena účtu platba kartou výber z vlastného bankomatuextra služby ČSOB – študentský FUN účet0/2,5 eur* neobmedzeneneobmedzenepovolené prečerpanie až do výšky 600 eur SBERBANK – môjÚČET 0 eur neobmedzeneneobmedzenev cene sú všetky vklady v hotovostiOTP banka – READY konto