Takmer tretina Slovákov má skúsenosť s ručením pri úvere

3.5.2013

BRATISLAVA 3. mája (WBN/PR) – Prevažná väčšina Slovákov, ktorí sa vlani zadlžili (41%), riešila vlastné potreby (96%), nie pomoc niekomu inému. Pritom takmer tretina (30%) potvrdila svoje niekdajšie skúsenosti s ručením pri úvere, štvrtina (25%) z opýtaných nemala s týmto záväzkom žiadny problém Vyplýva to z výsledkov prieskumu finančných zvyklostí slovenských domácností, ktorý pre Provident Financial realizovala agentúra Focus.

Vziať na seba záväzok ručiteľa pri úvere si na vlastnej koži vyskúšala takmer tretina Slovákov v produktívnom veku (18-64 r.), pričom štvrtina ho zvládla bez problémov. Deklarovali to najmä podnikatelia, dôchodcovia a ľudia so stredoškolským vzdelaním. 5% opýtaných bolo nútených dočasne prebrať záväzok na svoje plecia a 1% ručiteľov museli splatiť dlh v plnej výške.

„Ručiteľ pri úvere berie na seba rovnaký záväzok ako dlžník. Navyše problémy pri splácaní sa ho bytostne dotýkajú. Preto je potrebné tento krok, byť ručiteľom dlhu niekoho iného, dôkladne zvážiť. Aj keď s dobrým úmyslom pomôcť rodine alebo priateľom je treba vopred počítať s prípadnými rizikami, vedieť o nich,“ vysvetlil Róbert Krutek, regionálny oblastný manažér pre Východné Slovensko.

Vlani si však slovenské domácnosti požičali financie takmer výhradne pre svoje potreby, najmä mladí bez záväzkov a ľudia s VŠ vzdelaním. Len 4% respondentov sa zadlžilo, aby pomohli v riešením finančnej situácie niekomu inému. Urobili tak najmä dôchodcovia, obyvatelia väčších miest, najviac však z Prešovského kraja.

O prieskume
Agentúra FOCUS pre spoločnosť Provident Financial s.r.o. uskutočnila v dňoch 6.2. – 12.2. 2013 prieskum verejnej mienky. Výberovú vzorku, ktorá bola vyberaná metódou kvótneho výberu, tvorilo 1036 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia, pričom prezentované výsledky prieskumu vychádzajú zo vzorky 866 respondentov v produktívnom veku – od 18 do 64 rokov.

Spoločnosť Provident Financial s.r.o. pôsobí na slovenskom trhu krátkodobých pôžičiek do domácností od roku 2001. Pôžičky poskytuje na základe transparentných zmlúv, bez účelu, bez ručiteľa, bez skrytých poplatkov. Zákazník v okamihu uzatvorenia zmluvy pozná konečnú čiastku, ktorú zaplatí. Na Slovensku zabezpečuje zázemie spoločnosti 280 zamestnancov a vyše 1400 obchodných zástupcov. Výška pôžičky sa pohybuje od 140 do 2 300 eur s dĺžkou splácania 45, 60 alebo 100 týždňov.

www.providentfinancial.sk