Talianske voľby rating krajiny nezmenili, čaká sa na vládu

27.2.2013

NEW YORK 27. februára (WEBNOVINY) – Výsledky parlamentných volieb v Taliansku nemajú bezprostredný dopad na úverový rating krajiny, ktorý zostáva v investičnom pásme.

Uviedla to v stredu medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P). Kľúčovým faktorom, ktorý ovplyvní úverovú dôveryhodnosť krajiny, budú rozhodnutia novej talianskej vlády, uviedla agentúra vo vyhlásení.

Politické strany v Taliansku hľadajú východisko z patovej situácie po nedeľňajších a pondelňajších voľbách, ktoré nepriniesli jednoznačnú parlamentnú väčšinu žiadnemu zo súperiacich politických táborov.

Výsledky volieb privolávajú spomienky na roky 2011 a 2012, kedy sa náklady na obsluhu verejného dlhu tretej najväčšej ekonomiky eurozóny priblížili k neudržateľným úrovniam a hrozil kolaps celej menovej únie.

S&P naďalej verí, že Taliansko bude pokračovať v ozdravovaní verejných financií, hoci pretrvávajú obavy, že nová vláda nebude mať dostatočne silný mandát, aby presadila ďalšie štrukturálne reformy ekonomiky.

Agentúra S&P hodnotí Taliansko na stupni BBB-. Od konkurenčných agentúr Fitch a Moody‘s ma krajina ratingové známky A-, resp Baa2. Výhľad talianskych ratingov je podľa všetkých troch agentúr negatívny.