Tender na stavbu D1 Hubová – Ivachnová brzdia námietky

1.7.2012

BRATISLAVA 1. júla (WEBNOVINY) – Národná diaľničná spoločnosť, a.s. zatiaľ nemôže uzavrieť tender na doprojektovanie a výstavbu 15-kilometrovej diaľnice D1 Hubová – Ivachnová.

Ukončeniu verejnej súťaže napriek vyhodnoteniu ponúk bránia námietky. Úrad pre verejné obstarávanie dostal námietky od jedného z uchádzačov, neuviedol však, akého a čoho sa týkajú.

„Úrad sa počas trvania konania o námietkach nebude k podrobnostiam vyjadrovať. Úrad aj v tomto prípade koná štandardným postupom pri ochrane verejného záujmu, v zmysle platného zákona o verejnom obstarávaní,“ informoval agentúru SITA hovorca Úradu pre verejné obstarávanie Branislav Zvara.

Diaľničiari už skôr vyradili z tendra na stavbu diaľnice pri Ružomberku najlacnejšiu ponuku slovensko-talianskeho združenia HANT BA DS, a.s. a INC S.p.A. Turín.

Firma žiada nápravu

Slovenská firma so sídlom v Považskej Bystrici následne požiadala diaľničiarov o nápravu rozhodnutia o vylúčení ich združenia z verejnej súťaže.

Po zamietnutí žiadosti sa očakávalo, že združenie podá námietky na Úrad pre verejné obstarávanie. Miriam Bayerová z materskej spoločnosti HANT BA, a.s. zatiaľ nevedela povedať, či podali námietky proti vylúčeniu z tendra, pretože riaditeľ spoločnosti je dlhšie v zahraničí.

HANT po vylúčení združenia oznámil, že ich ponuka spĺňa všetky podmienky účasti verejného obstarávania. Využívajú preto všetky zákonné možnosti, aby mohli realizovať diaľničnú zákazku.

Dôvodom vylúčenia združenia z tendra malo byť, že cenová ponuka obsahovala položky s nízkou cenou. Spoločnosť očakávala, že jej žiadosť o nápravu bude pre NDS dôvodom na opätovné zaradenie konzorcia do súťaže.

Obavy o peniaze

V tendri na stavbu diaľnice Hubová – Ivachnová otvárali ponuky siedmich uchádzačov 5. marca. Najlacnejšiu ponuku predložilo združenie HANT BA DS a INC, a to 207,5 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty. Je to takmer 45 % zo štátom predpokladanej ceny prác 465,71 mil. eur.

Skupina Inžinierske stavby, a.s. Košice a TuCon, a.s. Žilina navrhla druhú najnižšiu cenu 215,38 mil. eur. Nasleduje ďalšie slovensko-talianske združenie Dúha, a.s. Prešov – Impregilo S.p.A. s ponukou 224,9 mil. eur.

Výstavba diaľnice pri Ružomberku je plánovaná na 1 276 dní, čiže tri a pol roka a financovaná má byť z Kohézneho fondu Európskej únie cez Operačný program Doprava. Ak majú európske peniaze ísť na túto stavbu ešte v tomto programovom období, práce musia začať najneskôr v lete tohto roka, aby mohli byť dokončené do konca roka 2015. Ukončenie tendra pre námietky sa môže značne oddialiť, čo ohrozí použitie eurofondov na diaľnicu v terajšom období a tým aj začatie prác.