Tretie zvýšenie platov lekárov je už obsiahnuté v zákone

6.3.2013

BRATISLAVA 6. marca (WEBNOVINY) – Tretia etapa navyšovania platov lekárov, niekoľkokrát prisľúbená ministerkou zdravotníctva Zuzanou Zvolenskou, má už svoju legislatívnu podobu.

Ministerstvo zdravotníctva posunulo do medzirezortného pripomienkového konania návrh novely zákona o zdravotnom poistení, ktorý garantuje lekárom vyššie mzdy postupne v rokoch 2014 a 2015. Podľa návrhu by sa platy atestovaných lekárov mali budúci rok zvýšiť na 2,1-násobok priemernej mzdy, v prípade neatestovaných na 1,25-násobok.

Druhá časť tretej etapy by sa mala naplniť následne na začiatku roka 2015, kedy sa mzdy atestovaných lekárov zvýšia na 2,3-násobok. Navýšenie by si malo vyžiadať približne 30 miliónov eur.

Ministerstvo zdravotníctva sa s Lekárskym odborovým združením (LOZ) na takomto postupnom navyšovaní dohodlo v januári. Pôvodne sa totiž platy lekárom mali zvyšovať už začiatkom tohto roka. Ministerka však vyhlásila, že peniaze na rok 2013 pre lekárov nemá.

Lekárski odborári vyjadrili uspokojenie nad tým, že zákon je už v medzirezortnom pripomienkovom konaní. „Aj napriek našim skúsenostiam z minulosti, ktoré nás vedú k opatrnosti, veríme, že naštartovaný legislatívny proces bude aj pozitívne zavŕšený,“ konštatuje výbor LOZ vo svojom vyhlásení. Ako však pokračoval, naďalej trvajú na tom, že zahrnutie tretej tranže do pracovných zmlúv by bol najjasnejším signálom pre lekárov, že ministerstvo naplnenie svojich sľubov myslí vážne.

Navyšovanie platov garantovalo lekárom memorandum, ktoré LOZ a vláda podpísali ešte v roku 2011. Prvé dve etapy boli uskutočnené v roku 2012. Lekárske mzdy vtedy stúpli od 1. januára 2012 na 1,05-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve spred dvoch rokov u neatestovaných lekárov a na 1,6-násobok u atestovaných.

Platy lekárom rástli aj k júlu minulého roka, keď sa zdvihli na 1,2 respektíve 1,9-násobok priemernej mzdy. Lekári si vyššie platy vydobyli nátlakovou akciou organizovanou Lekárskym odborovým združením. V rámci nej podalo ku koncu septembra 2011 v slovenských nemocniciach výpovede 2 400 lekárov, neskôr ich asi polovica stiahla.