Ukrajina sa otáča Rusku chrbtom, plyn už berie aj zo Západu

6.11.2012

KYJEV 6. novembra (WEBNOVINY) – Ukrajina, ktorá je desaťročia závislá na dodávkach zemného plynu z Ruska, začala dovážať malé množstvo plynu zo západnej Európy.

Ide o jeden z krokov stratégie na diverzifikáciu energetických zdrojov. V utorok o tom informoval ukrajinský premiér Mykola Azarov.

Kyjev, ktorý sa posledné dva roky snaží dohodnúť na nižších cenách dodávok ruského plynu, podpísal ešte v máji dohodu s nemeckou spoločnosťou RWE o alternatívnych dodávkach.

„Áno, začali sme s takými dodávkami,“ povedal Azarov v rozhovore s reportérmi bez uvedenia mena predajcu plynu. „Nejde o veľké dodávky, ale už začali,“ dodal.

Podľa neho ide zatiaľ skôr o testovanie kapacity plynovodov, ktoré boli pôvodne určené skôr na dodávku plynu do západnej Európy, než z nej. Koľko plynu Ukrajina dováža, nešpecifikoval.

Vládni predstavitelia už predtým uviedli, že Ukrajina by mohlo kupovať zo západnej Európy až do 5 mld. kubických metrov plynu ročne. Z Ruska v tomto roku plánuje doviezť 27 mld. kubických metrov plynu.